umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (510) z dnia 10.06.2020

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas korzystania z opieki nad dzieckiem

Ze względu na obecną sytuację na rynku pracy spowodowaną epidemią, zamierzamy wypowiedzieć umowy o pracę kilku pracownikom, w tym pracownicy korzystającej od marca br. z opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8. Czy jest to zgodne z prawem?

Panujący stan epidemii nie spowodował zawieszenia przepisów Kodeksu pracy, w tym art. 32 § 1 K.p., zgodnie z którym każda ze stron stosunku pracy ma prawo rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia, którego długość zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (pracodawcy, z którym dochodzi do rozwiązania umowy). O ile pracownik ma do tego prawo zawsze (bez ograniczeń), to takiej swobody nie ma zatrudniający, co wnika z funkcjonujących w prawie pracy przepisów ochronnych, które nie pozwalają na złożenie takiego oświadczenia. Zatem niedopuszczalne jest wypowiedzenie przez zatrudniającego umowy o pracę, między innymi gdy:

  • pracownik przebywa na urlopie, albo korzysta z innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 41 K.p.),
     
  • zatrudnionemu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, a okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 K.p.).

Zwracamy uwagę! Ochrona zatrudnienia występuje także w przypadku zatrudniania osoby młodocianej, pracownicy w ciąży, pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub innym urlopie związanym z rodzicielstwem.

Zdaniem Sądu Najwyższego (por. wyrok SN z 12 lipca 2012 r., sygn. akt II PK 301/11, OSNP 2013/13/157), za inne usprawiedliwione nieobecności w pracy należy uznać nieobecności, które są nieplanowane i które wynikają z konieczności wykorzystania czasu na inne usprawiedliwione zdaniem ustawodawcy cele. Mogą mieć one charakter: rodzinny (np. opieka nad członkiem rodziny), socjalny (w razie ślubu lub pogrzebu), społeczny (np. praca nauczyciela zawodu), związany z wymiarem sprawiedliwości (np. gdy pracownik jest wezwany do sądu w charakterze świadka). Wskazówkę co do tego, o jakiej nieobecności mowa w rozumieniu art. 41 K.p. mogą stanowić zapisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1632). 

Ochrona wynikająca z art. 39 K.p. oraz art. 41 K.p. ulega ograniczeniu w sytuacji wskazanej w art. 411 K.p., czyli w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, co nie jest jednoznaczne z likwidacją stanowiska pracy. Dlatego Czytelnik nie będzie mógł wypowiedzieć umowy o pracę z pracownikiem, który jest nieobecny w pracy, a jego nieobecność jest usprawiedliwiona. Nie zmienia tego fakt, że umowa została zawarta na czas określony. Gdyby pomimo to zatrudniający złożył oświadczenie o wypowiedzeniu, pracownik miałby prawo się od niego odwołać do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 44 K.p. w związku z art. 264 K.p.).

www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.