umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 32 (2115) z dnia 18.04.2024

Przebywanie na świadczeniu rehabilitacyjnym a rozwiązanie umowy o pracę

Pracownikowi zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na okres od 30 stycznia do 28 kwietnia 2024 r. Czy po upływie tego świadczenia można rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia?

W omawianym przypadku świadczenie rehabilitacyjne zostało pracownikowi przyznane na 90 dni, które odpowiadają równo 3 miesiącom tego świadczenia. Długość świadczenia nie pozwala więc na rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w trybie art. 53 Kodeksu pracy, gdyż przepisy dopuszczają rozwiązanie umowy najwcześniej po upływie pierwszych 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego, czyli najwcześniej w 91. dniu.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z chorym pracownikiem dopiero po upływie okresów ochronnych wskazanych w art. 53 K.p. Przepis ten stanowi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż:

  • 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy bądź chorobą zawodową.

Przy czym rozwiązanie umowy o pracę po upływie podanych okresów jest dopuszczalne, gdy pracownik jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby.

Przepis art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) K.p. wskazuje, że okresem ochronnym przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia jest okres pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego wynosi zasadniczo 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada w okresie ciąży - 270 dni. Jeżeli chodzi o 3 pierwsze miesiące świadczenia rehabilitacyjnego, to obejmują one okres 90 dni. Tak wyjaśniło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w stanowisku z dnia 5 maja 2022 r. będącym odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa. Resort pracy uznał w nim, że pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego dla celów stosowania art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) K.p. odpowiadają 90 dniom (patrz ramka).

"(...) okres ochronny pracownika w razie niezdolności do pracy z powodu choroby wynosi trzy miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy oraz przez łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, czyli przez 182 dni oraz przez pierwsze 90 dni pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, to znaczy przez 272 dni (przy gruźlicy 270 dni i 90 dni, czyli 360 dni), gdy był zatrudniony u niego co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Należy mieć na uwadze, że ochrona trwałości stosunku pracy w ramach drugiego z omawianych okresów ochronnych skorelowana jest z prawem do zasiłku (por. post. SN z 30.8.2018 r., I PK 185/17, Legalis), podczas gdy w ramach pierwszego z tych okresów fakt ten nie ma żadnego znaczenia. Ochronie z art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) Kodeksu pracy podlega bowiem również pracownik bez prawa do zasiłku. (...)".

Odpowiedź MRiPS z dnia 5 maja 2022 r. na pytanie naszego Wydawnictwa

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pierwsze 3 miesiące (90 dni) pobierania przez pracownika świadczenia rehabilitacyjnego upłyną 28 kwietnia 2024 r. Jeżeli pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego na kolejne miesiące, tylko po ich upływie wróci do pracy, pracodawca nie będzie miał podstaw do rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie art. 53 K.p. pracodawca może bowiem złożyć najwcześniej w 91. dniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pracownika.

www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
4
5
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.