
Gazeta Podatkowa nr 54 (2033) z dnia 6.07.2023
Data rozwiązania umowy przy zwolnieniu dyscyplinarnym
Pracownik od tygodnia nie stawia się do pracy ani nie odbiera telefonu. Nie ma z nim żadnego kontaktu. Pracodawca zdecydował, żeby wysłać mu dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę. Czy w takiej sytuacji możemy przesłać pracownikowi rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z konkretną datą? Czy jednak dniem rozwiązania umowy będzie dzień odebrania listu poleconego z dyscyplinarką?
Przy wysłaniu pracownikowi rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy listem poleconym, datą rozwiązania umowy o pracę będzie dzień odbioru pisma z dyscyplinarką.
W Kodeksie pracy nie uregulowano kwestii składania oświadczenia woli i jego skuteczności. Zgodnie z art. 300 K.p. w takiej sytuacji zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego. Rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym będzie skuteczne, gdy pracownik mógł zapoznać się z jego treścią.
W czasie epidemii i zagrożenia epidemicznego przesyłkę pocztową od pracodawcy dla pracownika uznaje się za doręczoną tylko wtedy, gdy pracownik ją odbierze (art. 98 ust. 1 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2). Nieodebranie w tym okresie przez pracownika pisma z poczty w sprawie dyscyplinarnego zwolnienia, nawet dwukrotnie awizowanego, nie spowoduje skutku w postaci rozwiązania umowy o pracę. Uznaje się bowiem, że nieodebranie przez pracownika listu z poczty w trakcie pandemii nie skutkuje jego doręczeniem. W takim przypadku pismo o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę będzie traktowane jako niedoręczone, a umowa nie zostanie rozwiązana. Przepisy pandemiczne nie wprowadzają żadnego zróżnicowania co do braku przyczyn odbioru pisma z poczty przez pracownika, obejmują więc także przypadki, gdy pismo nie zostało odebrane celowo, mimo istnienia możliwości jego odbioru.
"Stare" zasady skutecznego doręczenia pracownikowi pisma o dyscyplinarce będą stosowane dopiero po upływie 14 dni od odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego (co nastąpiło 1 lipca 2023 r.). Przed wprowadzeniem stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego przyjmowano, że po dwukrotnym awizowaniu listu z dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę domniemywa się jego skuteczne doręczenie, chyba że pracownik wykazał, iż nie miał możliwości zapoznania się z treścią oświadczenia.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca nie ma pewności, czy pismo o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę będzie skutecznie doręczone pracownikowi oraz z jaką datą. Dopiero jego odebranie przez pracownika wskaże datę rozwiązania umowy.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|