umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
A A A

Gazeta Podatkowa nr 88 (2067) z dnia 2.11.2023

Rozwiązanie umowy o pracę z dłuższym okresem wypowiedzenia

Od 1 września 2023 r. zatrudniliśmy pracownicę na czas nieokreślony i przyznaliśmy jej od razu prawo do 3-miesięcznego wypowiedzenia (w umowie o pracę). Pracownica na początku października br. zapowiedziała, że chce wypowiedzieć tę umowę i twierdzi, że może skorzystać z 2-tygodniowego wypowiedzenia. Jaki okres wypowiedzenia ją obowiązuje - z Kodeksu pracy czy ustalony w umowie?

W przypadku wypowiadania umowy o pracę, co do zasady, obowiązują ustawowe okresy jej wypowiedzenia. Sprawa nie jest już jednak tak oczywista, gdy strony stosunku pracy postanowią o ustaleniu w umowie o pracę dłuższego okresu wypowiedzenia niż to wynika z Kodeksu pracy. Wówczas ten dłuższy umowny okres wypowiedzenia powinien wiązać strony, chyba że pracownik wykaże wystąpienie obiektywnych i poważnych okoliczności uzasadniających uznanie, że korzystniejszy stał się dla niego ustawowy okres wypowiedzenia.

Długość wypowiedzenia umowy o pracę na ogół zależy od posiadanego przez pracownika stażu zakładowego. Zgodnie z art. 36 K.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony wynosi m.in. 2 tygodnie przy zatrudnieniu w danym zakładzie poniżej 6 miesięcy.

W niektórych przypadkach przepisy Kodeksu pracy pozwalają na modyfikację powyższych okresów wypowiedzenia, co dotyczy możliwości przedłużenia 2-tygodniowego i 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy na czas określony lub nieokreślony w przypadku pracownika odpowiedzialnego materialnie. Poza tym generalnie dopuszcza się umowne przedłużenie przez strony ustawowego okresu wypowiedzenia - z tym zastrzeżeniem, że zmiana taka będzie korzystna dla pracownika (patrz ramka).

To, czy umowny okres wypowiedzenia jest faktycznie korzystny dla pracownika zasadniczo ustala się na dzień wprowadzenia zapisu o dłuższym wypowiedzeniu do umowy o pracę. Można by założyć, że dłuższy okres wypowiedzenia niż to wynika z Kodeksu pracy, powinien być rozwiązaniem korzystniejszym dla pracownika - dlatego powinien go również obowiązywać. Nie można jednak wykluczyć, że pracownik powoła się na zmianę okoliczności faktycznych zaistniałą po wprowadzeniu do umowy zapisu o dłuższym wypowiedzeniu i w związku z tą zmianą zastosuje, jako korzystniejszy dla siebie, ustawowy okres wypowiedzenia.

"Ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres jej wypowiedzenia dla pracownika (art. 18 § 2 K.p.) musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy, a w szczególności całokształtu regulacji umownych, w sposób zobiektywizowany uwzględniający warunki z chwili zawarcia umowy oraz »bilans korzyści i strat« dla pracownika (...)".

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 stycznia 2006 r., sygn. akt I PK 97/05

www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.