Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (587) z dnia 1.09.2023
Niekiedy trzeba uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny
Zatrudniliśmy pracownika na 3-miesięczny okres próbny. Po miesiącu pracy zamierzamy wypowiedzieć tę umowę. Czy musimy to uzasadniać?
Nie, chyba że zajdą okoliczności, o których piszemy w dalszej części artykułu.
Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem (art. 30 § 2 K.p.). W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie, ale tylko wtedy, gdy dotyczy to umowy o pracę zawartej na czas określony lub nieokreślony (art. 30 § 4 K.p.). A contrario, gdy wypowiedzenie dotyczy umowy na okres próbny, uzasadnienia nie zamieszcza się. Jednak w określonej sytuacji pracownik może o nie wystąpić.
Zgodnie z art. 294 § 1 K.p., przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę, przyczyny uzasadniającej przygotowanie do wypowiedzenia lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia albo przyczyny zastosowania działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę nie może stanowić:
- wystąpienie przez pracownika z wnioskiem, o którym mowa w art. 293 § 1 K.p. (o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy),
- jednoczesne pozostawanie w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesne pozostawanie w stosunku prawnym będącym podstawą świadczenia pracy innym niż stosunek pracy, chyba że ograniczenia w tym zakresie wynikają z odrębnych przepisów albo zachodzi przypadek określony w art. 1011 § 1 K.p. (umowa o zakazie konkurencji),
- dochodzenie przez pracownika udzielenia informacji, o których mowa w art. 29 § 3, 32 i 33 oraz art. 291 § 2 i 4 K.p. (m.in. informacji o warunkach zatrudnienia oraz informacji o warunkach zatrudnienia przed wyjazdem do pracy lub w celu wykonania zadania służbowego poza granicami kraju na okres przekraczający 4 kolejne tygodnie),
- skorzystanie z praw, o których mowa w art. 9413 K.p. (obowiązkowych szkoleń realizowanych na koszt pracodawcy i w miarę możliwości w godzinach pracy).
Na pracodawcy spoczywa ciężar udowodnienia, że przy rozwiązywaniu umowy o pracę lub zastosowaniu działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę kierował się powodami innymi niż wskazane powyżej (art. 294 § 2 K.p.).
Jeżeli pracownik uważa, że przyczyną rozwiązania umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem albo zastosowania działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę było jednoczesne pozostawanie w stosunku pracy z innym pracodawcą lub jednoczesne pozostawanie w stosunku prawnym innym niż stosunek pracy, lub dochodzenie udzielenia informacji, o których mowa w art. 29 § 3, 32 i 33 K.p. oraz art. 291 § 2 i 4 K.p. lub skorzystanie z praw, o których mowa w art. 9413 K.p., może, na mocy art. 294 § 3 K.p. w terminie 7 dni od dnia złożenia oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę na okres próbny za wypowiedzeniem albo zastosowania działania mającego skutek równoważny z rozwiązaniem umowy o pracę, złożyć do pracodawcy wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o wskazanie przyczyny uzasadniającej to rozwiązanie umowy o pracę albo zastosowanie działania. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi odpowiedzi na ten wniosek (w postaci papierowej lub elektronicznej) w terminie 7 dni od dnia złożenia przez pracownika wniosku (art. 294 § 4 K.p.).
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|