umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (500) z dnia 10.01.2020

Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu nabycia prawa do renty lub osiągnięcia wieku emerytalnego

Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który osiągnął wiek emerytalny lub nabył prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy?

Zgodnie z art. 39 K.p., pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Oznacza to, że wraz z uzyskaniem prawa do emerytury pracownik przestaje być chroniony przed zwolnieniem w drodze wypowiedzenia i takie oświadczenie można mu złożyć.

Ważne: Zdaniem Sądu Najwyższego, osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (por. uchwała SN w składzie 7 sędziów z 21 stycznia 2009 r., sygn. akt II PZP 13/08, OSNP 2009/19-20/248).

Pracodawca, który tak postąpi bez podania także innej, towarzyszącej nabyciu uprawnień do emerytury przyczyny, narazi się na zarzut dyskryminacji ze względu na wiek.

Zwracamy uwagę! W oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca ma obowiązek wskazać powód rozstania z pracownikiem. Pisaliśmy na ten temat w UiPP nr 1/2020, str. 62-63.

Przykład

Pracodawca ze względu na problemy finansowe i brak zamówień był zmuszony zredukować zatrudnienie. Dokonując wyboru pracowników, z którymi dojdzie do rozwiązania umów, wytypował do zwolnienia pracownika, który po rozwiązaniu umowy o pracę będzie miał zapewnione środki pieniężne dla utrzymania siebie i rodziny w postaci świadczenia emerytalnego, do którego nabędzie uprawnienie.

Takie postępowanie jest akceptowane, zgodne z zasadami współżycia społecznego, nienaruszające usprawiedliwionego interesu osób uprawnionych i niedyskryminujące kryterium doboru pracowników do zwolnienia.

Aktywne druki i formularze Wzory oświadczeń o rozwiązaniu umowy o pracę dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl


Inaczej jest w przypadku pracownika, który nabył uprawnienia do renty z tytułu niezdolności do pracy. W stosunku do takiego zatrudnionego wyłączona zostaje ochrona przed wypowiedzeniem, o której mowa w art. 39 K.p. (art. 40 K.p.).

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która spełnia łącznie trzy warunki:

  • jest niezdolna do pracy (całkowicie bądź częściowo),
     
  • posiada wymagane okresy składkowe i nieskładkowe,
     
  • niezdolność do pracy powstała we wskazanych przez ustawodawcę ściśle określonych okresach składkowych lub nieskładkowych, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ich ustania.

Niezdolność do pracy powoduje, że brak jest racjonalnych podstaw do dalszego zatrudniania pracownika. W tej sytuacji, co prawda pracodawca nie musi, ale ma prawo rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę:

  • za porozumieniem stron (art. 30 § 1 pkt 1 K.p.), 
     
  • przez jej wypowiedzenie (art. 30 § 1 pkt 2 K.p.), 
     
  • w trybie natychmiastowym bez winy pracownika (art. 30 § 1 pkt 3 w zw. z art. 53 § 1 pkt 1 K.p.).

Przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy nie zawsze jednak wyklucza możliwości podjęcia przez pracownika pracy, zatem nie zawsze pracodawca będzie mógł rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę od razu po ustaleniu omawianego prawa. Możliwość taka zaistnieje dopiero po tym, jak lekarz medycyny pracy stwierdzi, na podstawie badania kontrolnego, przeciwwskazania do jej wykonywania.

Zwracamy uwagę! Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. Dlatego, jeżeli pracownik nie zostanie uznany za całkowicie niezdolnego do pracy przez lekarza orzecznika ZUS, pracodawca będzie mógł z nim rozwiązać umowę o pracę dopiero, gdy jego niezdolność na danym stanowisku pracy stwierdzi lekarz medycyny pracy. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 469/99, OSNP 2001/10/346), w którym orzeczono, iż: "(...) Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do zakresu czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę (...)".

www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.