umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 6 (1568) z dnia 21.01.2019

Rozwiązanie umowy w okresie ochronnym

Pracownik pozostaje w okresie ochrony przedemerytalnej (brakuje mu mniej niż 4 lata do emerytury). Czy pracodawca może z nim rozwiązać stosunek pracy w trybie porozumienia stron? Czy w przypadku likwidacji jego stanowiska pracy (ale nie likwidacji całej firmy) można mu wypowiedzieć umowę o pracę? (pytanie z dyskusji na forum.gofin.pl nr 1195347)

Przepisy Kodeksu pracy przewidują szczególną ochronę pracownika w wieku przedemerytalnym, która zasadniczo uniemożliwia pracodawcy wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Wskazuje tak art. 39 K.p. (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.)Ochrona ta nie obowiązuje w przypadku:

  • uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
     
  • likwidacji lub upadłości pracodawcy (art. 40411 K.p.).

Rozwiązanie umowy z pracownikiem w okresie omawianej ochrony jest dopuszczalne także z przyczyn dyscyplinarnych. Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 grudnia 2013 r., sygn. akt II PK 99/13: "Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 K.p.) również w okresie ochronnym przewidzianym w art. 39 K.p. (...)".

Wspomniana ochrona obowiązuje w okresie nie dłuższym niż 4 lata do osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego. Jednak gdy pracodawca złoży pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę przed osiągnięciem wieku uprawniającego do ochrony przedemerytalnej, wówczas umowa rozwiąże się w terminie wynikającym z upływu okresu wypowiedzenia, niezależnie od tego, że ustanie zatrudnienia przypadnie już na okres obowiązywania ochrony przedemerytalnej.

Jeżeli chodzi o porozumienie stron stosunku pracy, to można je zastosować w każdej sytuacji, ale tylko wtedy, gdy obie strony wyrażą na nie zgodę. Zatem uzgodnienie przez pracodawcę i pracownika rozwiązania umowy w czasie obowiązującej pracownika ochrony przedemerytalnej będzie pozostawało w zgodzie z przepisami prawa pracy.

Inaczej sytuacja wygląda wówczas, gdy następuje likwidacja stanowiska pracownika w wieku przedemerytalnym i pracodawca w związku z tym chciałby wypowiedzieć mu umowę o pracę. Nie pozwala na to art. 411 § 1 K.p. Odnosi się on bowiem do niestosowania norm ochronnych tylko w sytuacji likwidacji bądź upadłości całej firmy, a nie jednego lub kilku stanowisk pracy.

Przykład

Pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat na czas nieokreślony brakuje 3 lat do nabycia prawa do emerytury. W związku z problemami finansowymi pracodawca zlikwidował jego stanowisko pracy i chciałby rozwiązać z nim stosunek pracy.

W podanych okolicznościach nie jest możliwe wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, ale dopuszczalne jest jej rozwiązanie w trybie porozumienia stron, pod warunkiem wyrażenia zgody przez pracownika.

www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.