umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (472) z dnia 10.11.2018

Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim

Pracownik po zakończeniu korzystania ze zwolnienia lekarskiego przez kilka dni nie pojawił się w pracy, a następnie doręczył nowe zwolnienie (obejmujące okres po przerwie), z którego obecnie korzysta. Czy możemy zwolnić tego pracownika dyscyplinarnie? Jeśli tak, to czy może to nastąpić w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie m.in. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (np. nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy).

W tym trybie do rozwiązania umowy nie może jednak dojść po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Istotny jest tu moment powzięcia informacji przez pracodawcę, że pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Na przykład, gdy zatrudniony nie pojawia się w pracy po okresie nieobecności w pracy z powodu choroby, pracodawca nie może od razu zakładać, że niestawienie się w pracy jest związane z nieprzestrzeganiem obowiązków pracowniczych. Można bowiem spodziewać się, że pracownik będzie kontynuował chorobowe i w praktyce dopiero po jakimś czasie zorientować się, że zachodzą podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego.

Należy przy tym mieć na uwadze, że prawo przewiduje ochronę pracowników przed zwolnieniem w trakcie ich usprawiedliwionej nieobecności.

Ważne: Nie można wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do jej rozwiązania bez wypowiedzenia (art. 41 K.p.).

Z powołanych regulacji można by wnioskować, że jeżeli pracodawca dowie się o nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika w trakcie, gdy ten korzysta ze zwolnienia lekarskiego, to ma ograniczone możliwości działania. Jednak przepis art. 41 K.p. chroni jedynie przed wypowiedzeniem stosunku pracy, a nie przed jego rozwiązaniem bez wypowiedzenia z winy pracownika. Dlatego nawet zwolnienie lekarskie nie chroni pracownika przed dyscyplinarką.

W przedstawionej przez Czytelnika sytuacji, oświadczenie pracodawcy o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić poprzez jego osobiste wręczenie lub wysłanie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, na podany przez pracownika adres do korespondencji.

Decydując się na osobiste wręczenie pisma o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę, najlepiej to uczynić przy świadkach (osobach uprawnionych), podając jednocześnie odbiorcy jego treść. W razie gdyby pracownik odmawiał przyjęcia oświadczenia, należy sporządzić notatkę z opisem tej sytuacji, pod którą powinna się podpisać również osoba uczestnicząca w zdarzeniu. W takiej sytuacji oświadczenie pracodawcy jest skuteczne z chwilą próby przekazania pracownikowi lub, jeżeli zatrudniony je przyjmie, z chwilą jego wręczenia.

Zwracamy uwagę! W myśl art. 30 § 3 K.p., oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, niemniej dla wywołania skutków prawnych wystarczająca jest forma ustna. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas próby osobistego przekazania pracownikowi pisma oznajmić mu jego treść. Brak informacji, że wręczany dokument zawiera wolę pracodawcy o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika może spowodować niemożność uznania, że oświadczenie do pracownika doszło z chwilą podjęcia omawianej próby.

W razie skorzystania z usług operatora pocztowego, pismo najlepiej wysłać za potwierdzeniem odbioru. W tym przypadku rozwiązanie umowy stanie się skuteczne z dniem odbioru (tego dnia nastąpi rozwiązanie umowy), a w razie uchylania się pracownika przed przyjęciem przesyłki "(...) z upływem terminu do jej odbioru (z upływem okresu awizacji). (...)" (por. wyrok SA w Szczecinie z 24 maja 2017 r., sygn. akt I ACa 1018/16); domniemanie prawne, które pracownik może obalić przed sądem.

www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.