umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 15 (1472) z dnia 19.02.2018

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia po upływie 3 miesięcy choroby

Pracownik został zatrudniony 9 października 2017 r. Od 27 listopada 2017 r. przebywa nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim (nie jest to gruźlica). Kiedy najwcześniej mogę wysłać mu pismo o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 1 pkt 1a K.p., o ile nadal będzie przebywał na zwolnieniu?

Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika na podstawie art. 53 K.p. jest dopuszczalne dopiero po upływie okresów ochronnych wskazanych w tym przepisie. Przewiduje on, że pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia, jeżeli jego niezdolność do pracy z powodu choroby trwa dłużej niż:

  • 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
     
  • łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Do wskazanego stażu pracy u danego pracodawcy nie wlicza się okresu choroby.

O ile upłyną już wymienione okresy ochronne, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 K.p., pod warunkiem że pracownik jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby. W razie gdy pracownik po zakończeniu choroby stawi się do pracy w celu jej wykonywania, pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę w trybie art. 53 K.p.

Jak wynika z powołanej regulacji, gdy pracownik posiada u danego pracodawcy okres zatrudnienia wynoszący poniżej 6 miesięcy, zwolnienie w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia i bez winy pracownika może nastąpić już po upływie 3 miesięcy choroby, pod warunkiem że pracownik jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby (art. 53 § 1 pkt 1 lit. a K.p.). Do zakładowego stażu pracy, od którego zależy długość okresów ochronnych, wlicza się wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy, niezależnie czy pomiędzy nimi występowały przerwy. Uwzględnieniu podlegają również okresy zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła w drodze przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w trybie art. 231 K.p. Ponadto wlicza się okresy zatrudnienia, w przypadkach gdy na mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie upłynął jeszcze okres ochronny wynoszący 3 miesiące, po którym pracodawca mógłby rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 K.p. Dopiero gdy to nastąpi, a pracownik nadal będzie niezdolny do pracy z powodu choroby, pracodawca będzie mógł zwolnić pracownika. W podanym przypadku pismo o rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca będzie mógł wysłać najwcześniej 25 lutego 2018 r., czyli w 91. dniu chorobowej niezdolności pracownika do pracy. Ze względu na to, że jest to niedziela, może to nastąpić 26 lutego br.

Przykład

Pracownik zatrudniony w firmie od 10 lat, od kilku miesięcy choruje (nie na gruźlicę) i 5 grudnia 2017 r. upłynęło 182 dni nieobecności w pracy z tego tytułu. Następnie otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy. Maksymalny okres ochronny przy stażu wynoszącym co najmniej 6 miesięcy wynosi 272 dni (w tym 182 dni okresu zasiłkowego oraz 90 dni świadczenia rehabilitacyjnego).

Pracodawca będzie mógł rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w trybie natychmiastowym na podstawie art. 53 K.p. po upływie 272 dni chorobowej niezdolności do pracy, czyli najwcześniej 6 marca br.

www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.