Gazeta Podatkowa nr 73 (1844) z dnia 13.09.2021
Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy bezterminowej
Pandemia spowodowała, że kooperanci zmniejszyli wielkość zamówień. Z tego względu pracodawca jest zmuszony zmniejszyć zatrudnienie, gdyż do obsługi obecnych zamówień wystarczy mniejsza liczba pracowników. W związku z tym zamierza wypowiedzieć umowę o pracę m.in. pracownikowi, który jest zatrudniony na czas nieokreślony i obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Przy czym chce mu skrócić to wypowiedzenie do 1 miesiąca. Co powinno zawierać takie wypowiedzenie?
Pracodawca może skrócić pracownikowi wypowiedzenie na mocy art. 361 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320). Jak stanowi powołana regulacja, jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony następuje z powodu:
- ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo
- innych przyczyn niedotyczących pracowników,
pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca.
W razie takiego skrócenia okresu wypowiedzenia pracownikowi za pozostałą część okresu wypowiedzenia przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Odszkodowanie to oblicza się jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Należy zaznaczyć, że pracodawca wraz z wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę jest zobligowany złożyć oświadczenie o skróceniu okresu wypowiedzenia. Ponadto w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony trzeba też wskazać faktyczną przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy (art. 30 § 4 K.p.).
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|