Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (1083) z dnia 1.02.2021
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika a zapis w świadectwie pracy
Pracownik wypowiedział umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. W świadectwie pracy zostało wskazane, że stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy o pracę na podstawie oświadczenia jednej ze stron, z zachowaniem okresu wypowiedzenia (art. 30 § 1 pkt 2 K.p.). Jednakże pracodawca nie wymienił strony stosunku pracy, która była inicjatorem wypowiedzenia. Czy taki zapis jest konieczny w świadectwie pracy? Czy brak takiego zapisu uprawnia pracownika do żądania sprostowania świadectwa?
Obowiązkiem pracodawcy jest wskazanie w świadectwie pracy strony, która rozwiązała umowę o pracę za wypowiedzeniem. Brak takiego zapisu daje pracownikowi podstawę do wystąpienia z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy. |
Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie (art. 30 § 1 pkt 2 K.p.). Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. Zastosowanie tego trybu rozwiązania umowy o pracę wymaga odzwierciedlenia w świadectwie pracy. Zasady sporządzania tego dokumentu regulują przepisy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1862). W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych, dotyczące m.in.:
- okresu lub okresów zatrudnienia,
- wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy,
- rodzaju wykonywanej pracy lub zajmowanych stanowisk lub pełnionych funkcji,
- trybu i podstawy prawnej rozwiązania lub podstawy prawnej wygaśnięcia stosunku pracy, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem - strony stosunku pracy, która dokonała wypowiedzenia (§ 2 ust. 1 powołanego rozporządzenia).
Podobnie kwestia ta została uregulowana w wyjaśnieniu co do sposobu wypełniania świadectwa pracy, znajdującym się pod formularzem świadectwa pracy. Zgodnie z tym wyjaśnieniem (zatytułowanym "Sposób wypełniania świadectwa pracy"), w ust. 4 lit. a) pracodawca wskazuje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 231 § 4 lub 5, w art. 30 § 1, w art. 48 § 2, w art. 683, w art. 201 § 2 K.p. lub w przepisach odrębnych. Dodatkowo, w przypadku rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 30 § 1 K.p.:
- za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia - pracodawca wskazuje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie,
- bez wypowiedzenia - pracodawca wskazuje art. 52 albo art. 53, albo art. 55 K.p.,
- na mocy porozumienia stron albo za wypowiedzeniem z przyczyn niedotyczących pracownika - pracodawca wskazuje art. 1 albo art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r. poz. 1969).
Wzór świadectwa pracy dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl w dziale Prawo pracy |
Jak wynika z powołanych regulacji, wskazanie strony wypowiadającej umowę o pracę jest obowiązkowe.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu, w związku z niepełnymi informacjami w świadectwie pracy w zakresie trybu rozwiązania umowy, pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. Pouczenie w tej sprawie powinno znajdować się na świadectwie pracy. Zgodnie z tym pouczeniem, pracownik może w ciągu 14 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 14 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. W przypadku niezawiadomienia przez pracodawcę o odmowie sprostowania świadectwa pracy, żądanie sprostowania świadectwa pracy wnosi się do sądu pracy (art. 97 § 21 K.p.).
Poniżej fragment świadectwa pracy ze wskazaniem trybu i podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika:
"(...)
Świadectwo pracy (...) 4. Stosunek pracy ustał w wyniku: a) rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika; art. 30 § 1 pkt 2 K.p. b) wygaśnięcia __________________________________________________ (...)" |
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|