Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (859) z dnia 10.11.2014
Przejście ze świadczenia rehabilitacyjnego na rentę a rozwiązanie umowy o pracę
1) 9 października br. pracownikowi skończyło się świadczenie rehabilitacyjne, na którym przebywał przez 6 miesięcy. Lekarz orzecznik nie przedłużył prawa do świadczenia, tylko kazał złożyć dokumenty o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Jak w tej sytuacji rozwiązać umowę o pracę ze wspomnianym pracownikiem, czy np. sam powinien napisać prośbę o jej rozwiązanie?
Najprostszym i zarazem najbezpieczniejszym dla pracodawcy sposobem rozwiązania umowy o pracę w przedstawionej sytuacji będzie porozumienie stron. Z wnioskiem o rozwiązanie umowy może wystąpić wówczas zarówno pracownik, jak i pracodawca. Co ważne, umowa może być rozwiązana nawet z dnia na dzień, a zastosowanie tego trybu chroni pracodawcę przed ewentualnymi roszczeniami pracownika. Minusem natomiast jest to, że na rozwiązanie umowy muszą wyrazić zgodę obie strony stosunku pracy. Jeżeli pracownik zgody takiej nie wyrazi, to tryb ten nie będzie mógł być zastosowany.
Z pytania wynika, że po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik pobierał przez 6 miesięcy świadczenie rehabilitacyjne. Oznacza to, że pracodawca może też rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w art. 53 Kodeksu pracy, a więc bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika. Tryb ten nie będzie jednak mógł być zastosowany, jeśli pracownik po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego wrócił do pracy, przedkładając zaświadczenie z kontrolnego badania lekarskiego potwierdzające możliwość wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracy. Na badanie takie kieruje pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy po chorobie trwającej dłużej niż 30 dni (art. 229 § 2 oraz § 4 K.p.).
Jeżeli pracownik nie uzyskał zaświadczenia z medycyny pracy albo po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego nie stawił się w zakładzie, natomiast będzie przynosił dalsze zwolnienia lekarskie, pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę we wspomnianym trybie - również z dnia na dzień.
W związku z tym, że upłynął już okres ochronny wynikający z art. 41 w zw. z art. 53 K.p., pracodawca może także zastosować tryb rozwiązania umowy za wypowiedzeniem.
Jeżeli wypowiadana będzie umowa na czas nieokreślony, w treści wypowiedzenia należy wskazać przyczynę wypowiedzenia. Długotrwałe i częste nieobecności pracownika z powodu choroby uznawane są za uzasadnioną przyczynę rozwiązania umowy w tym trybie - jako okoliczności dezorganizujące pracę w zakładzie.
2) Czy rozwiązując umowę o pracę powinniśmy poczekać z wypłatą odprawy rentowej, aż pracownik otrzyma decyzję z ZUS o przyznaniu renty?
Tak. Zgodnie z art. 921 § 1 K.p., odprawa rentowa przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na to świadczenie. Mimo, że lekarz orzecznik ZUS kazał złożyć dokumenty o rentę, nie ma gwarancji, że zostanie ona przyznana. Dlatego pracodawca powinien poczekać na wydanie decyzji przez ZUS. Kopia tej decyzji będzie stanowiła podstawę do wypłaty odprawy rentowej.
Gdyby odprawa została wypłacona wraz z rozwiązaniem umowy o pracę, a później okazałoby się, że ZUS odmówił przyznania renty, pracodawca musiałby dochodzić od byłego pracownika jej zwrotu na drodze sądowej. Dlatego bezpieczniej jest poczekać na decyzję.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|