Gazeta Podatkowa nr 83 (1124) z dnia 16.10.2014
Skutki natychmiastowego rozwiązania umowy z winy pracodawcy
Pracownik rozwiązał umowę w trybie natychmiastowym, z winy pracodawcy. Firma wystawiła świadectwo pracy i naliczyła trzymiesięczne odszkodowanie. Po kilku miesiącach od ustania zatrudnienia były pracownik złożył wniosek o sprostowanie świadectwa w zakresie trybu rozwiązania umowy. Chciał, aby w świadectwie wskazano, że wypowiedział ją pracodawca. Czy ma do tego podstawy?
NIE. Pracownik prawdopodobnie błędnie interpretuje art. 55 § 3 K.p., zgodnie z którym rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika w trybie art. 55 § 11 K.p. pociąga za sobą takie skutki, jak rozwiązanie umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
W razie ciężkiego naruszenia przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków pracownik może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia (natychmiastowo). Nabywa wówczas prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (którego faktycznie nie było). Ponadto rozwiązanie umowy przez pracownika w powyższy sposób powoduje takie skutki, jakby umowę wypowiedział pracodawca. Z tej ostatniej regulacji pracownicy wywodzą niekiedy mylne wnioski, iż ich zatrudnienie w świetle prawa trwało dłużej (o okres wypowiedzenia) oraz że należy dosłownie uznać, iż to pracodawca wypowiedział umowę o pracę. Tymczasem zastosowany tryb zwolnienia (bez wypowiedzenia) oraz okres zatrudnienia nie ulegają zmianie.
Należy zwrócić uwagę, że art. 55 § 3 K.p. stanowi jedynie, że rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika na podstawie m.in. art. 55 § 11 K.p. pociąga za sobą skutki, jakie prawo wiąże z wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę. Przepis nie stanowi natomiast, iż jest to wypowiedzenie umowy. Dlatego w świadectwie pracy jako podstawa prawna ustania zatrudnienia powinien być wskazany m.in. art. 55 § 11 K.p. Nie należy też zmieniać okresu zatrudnienia uwidocznionego w świadectwie, jego zakończenie nastąpiło bowiem w dniu rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym przez pracownika (patrz przykład).
Przedsiębiorstwo Handlowe |
Poznań, dnia 14.10.2014 r. (miejscowość i data) |
ŚWIADECTWO PRACY
a) rozwiązania bez zachowania okresu wypowiedzenia przez pracownika - art. 30 § 1 pkt 3 K.p. w zw. z art. 55 § 11 K.p. (tryb i podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy) [pominięto ust. 3 lit. b) i c)] |
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|