Gazeta Podatkowa nr 75 (1116) z dnia 18.09.2014
Rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia
Pracownik złożył 3-miesięczne wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony w dniu 1 września 2014 r. Od kiedy należy liczyć ten okres: od 1.09.2014 r., czy od 1.10.2014 r.? Czy upłynie on w ostatnim dniu miesiąca, czy w sobotę?
Okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas nieokreślony wskazuje art. 36 § 1 K.p. Zależą one od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynoszą m.in. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Ogólne przepisy o wypowiadaniu umów o pracę określają warunki formalne dotyczące oświadczeń woli o wypowiedzeniu. Przy czym więcej obowiązków w tym zakresie spoczywa na pracodawcy. Pracownik wypowiadający umowę o pracę powinien jedynie dochować wymogu formy pisemnej wypowiedzenia i jego uzasadnienia, jeżeli przyczyną wypowiedzenia jest mobbing.
Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują, kiedy następuje rozpoczęcie biegu okresu wypowiedzenia. Stosownie do art. 30 § 21 K.p. okres wypowiedzenia obejmujący miesiąc lub jego wielokrotność kończy się w ostatnim dniu miesiąca. Natomiast wypowiedzenie obejmujące tydzień lub jego wielokrotność kończy się w sobotę. Z powyższych regulacji wynika, że bieg wypowiedzenia umowy o pracę rozpoczyna się w takim czasie, aby upłynął w kodeksowym terminie.
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej w pytaniu, 3-miesięczne wypowiedzenie złożone przez pracownika 1 września 2014 r. rozpocznie swój bieg od 1 października br. (dnia dokonania wypowiedzenia nie liczy się do biegu terminu). Miesięczne wypowiedzenie lub jego wielokrotność zawsze kończy się w ostatnim dniu miesiąca. Dlatego też rozwiązanie umowy pracownika nastąpi po upływie okresu 3-miesięcznego wypowiedzenia, 31 grudnia br.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|