Gazeta Podatkowa nr 73 (1114) z dnia 11.09.2014
Rozwiązanie umowy na czas określony w okresie ochronnym
Zatrudniam pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej na okres do 30 września 2014 r. Obecnie przebywa ona na urlopie macierzyńskim, a później będzie na rodzicielskim. Urlopy mają trwać do przyszłego roku. Czy mogę nie przedłużyć jej umowy o pracę? Jeżeli tak, to czy przysługuje jej ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?
W czasie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego stosunek pracy pracownika podlega szczególnej ochronie. Pracodawca zasadniczo nie może wówczas ani wypowiedzieć, ani rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę, poza ściśle określonymi przypadkami.
Wypowiedzenie umowy o pracę w okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jest dopuszczalne w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu (art. 177 § 4 K.p.). Pracodawca jest wtedy obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. Jeżeli nie ma możliwości zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownikowi przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres ich pobierania wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Ponadto rozwiązanie umowy w okresie wymienionych urlopów jest możliwe, jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające zwolnienie pracownika bez wypowiedzenia z jego winy (art. 52 K.p.). Jeżeli w firmie występuje zakładowa organizacja związkowa, przepisy wymagają uzyskania jej zgody na zwolnienie pracownika w trybie dyscyplinarnym.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu strony łączy umowa na czas określony. Umowa tego typu, o ile pracodawca nie przedłuży jej aneksem, rozwiązuje się wraz z nadejściem terminu, na który została zawarta (wyjątkiem jest przypadek przedłużenia umowy z mocy prawa do dnia porodu, co nie ma miejsca w omawianej sprawie). Ochrona zatrudnienia obejmująca pracownika na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim (i jakakolwiek inna szczególna ochrona przed zwolnieniem) nie ma w przypadku upływu końcowego terminu umowy na czas określony żadnego znaczenia. Przepisy ochronne dotyczące pracowników nie dotyczą bowiem samoczynnego rozwiązania się umowy, ale określonych działań ze strony pracodawcy.
Pracodawca nie ma obowiązku zawarcia kolejnej umowy na czas określony po rozwiązaniu się poprzedniej takiej umowy.
Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy powoduje, że prawo do urlopu wypoczynkowego przekształca się w prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Pracownik nabywa go także za okres, w którym przebywał na urlopach macierzyńskich i rodzicielskim, nie dłużej jednak niż do dnia ustania zatrudnienia. W przedstawionej sytuacji pracownik ma prawo do ekwiwalentu za urlop przysługujący za 2014 r. i niewykorzystany do końca września br.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|