Gazeta Podatkowa nr 35 (1076) z dnia 30.04.2014
Długość okresu wypowiedzenia przy kilku umowach o pracę
Byłam zatrudniona w firmie od 1 lutego 2008 r. do 30 czerwca 2013 r. Kolejną umowę z tym samym pracodawcą nawiązałam 1 sierpnia 2013 r. Od 1 stycznia 2014 r. jest to już umowa na czas nieokreślony. Niedawno dowiedziałam się, że likwidują moje stanowisko. Jaki okres wypowiedzenia mi przysługuje? Czy otrzymam odprawę i ewentualnie w jakiej wysokości, jeżeli firma zatrudnia ponad 20 pracowników? Czy do okresu wypowiedzenia i stażu uprawniającego do odprawy wlicza się wszystkie umowy? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 820543)
Okresy wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony zostały określone w art. 36 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Długość takiego wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, choćby pomiędzy nimi występowały przerwy. Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z dnia 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/02, w której SN uznał, że: "Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 36 § 1 K.p.) uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy". Ponadto do stażu zakładowego wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 K.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym pracodawcy poprzednio zatrudniającego pracownika (art. 36 § 11 K.p.).
Na dzień 30 kwietnia 2014 r. pracownica, o której mowa w pytaniu, będzie posiadała staż zakładowy wynoszący 6 lat i 2 miesiące, zatem obowiązuje ją 3-miesięczny okres wypowiedzenia.
Odprawa pieniężna z tytułu rozwiązania stosunku pracy przysługuje pracownikom zwalnianym w trybie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.), zwanej ustawą o zwolnieniach grupowych. Przy czym dotyczy to zarówno pracowników zwalnianych grupowo, jak i indywidualnie. Jednakże w przypadku zwolnień indywidualnych prawo do odprawy będzie przysługiwało, jeżeli przyczyna zwolnienia niedotycząca pracownika stanowi wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron (art. 10 ust. 1 ww. ustawy).
Wysokość odprawy pieniężnej przysługującej pracownikom na mocy ustawy o zwolnieniach grupowych wynosi:
- jednomiesięczne wynagrodzenie - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
- dwumiesięczne wynagrodzenie - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
- trzymiesięczne wynagrodzenie - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat (art. 8 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych).
Do okresu zatrudnienia, dla potrzeb ustalenia odprawy pieniężnej, stosuje się odpowiednio art. 36 § 11 K.p.
W omawianej sytuacji, wliczając nawet czas 3-miesięcznego wypowiedzenia (por. wyrok SN z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. akt II PK 12/11), okres zatrudnienia pracownicy wyniesie nieco ponad 6 lat. W takim przypadku będzie jej przysługiwała odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Nie może ona przy tym przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|