umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (1067) z dnia 20.08.2020

Natychmiastowe rozwiązanie umowy po zakończeniu okresu zasiłkowego

1) Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony wykorzystał okres zasiłkowy (182 dni), a bezpośrednio po jego zakończeniu otrzymał kolejne zwolnienie lekarskie. Pracodawca nie ma kontaktu z pracownikiem (nie odpowiada na e-maile, nie odbiera telefonów). Pracownik prawdopodobnie nie złożył wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Czy w tej sytuacji pracodawca może rozwiązać umowę o pracę na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) Kodeksu pracy?

Tak, przy założeniu, że pracownik nie wystąpił z wnioskiem o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, wyczerpał już okres zasiłkowy i (co zakładamy) nie wystąpił do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. To oznacza, że w jego przypadku zakończył się już okres ochronny, w czasie którego pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę ani jej rozwiązać w trybie art. 53 K.p.

paragraf Zgodnie z art. 53 K.p., pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, którego niezdolność do pracy z powodu choroby trwa dłużej niż:
  • 3 miesiące - przy stażu zakładowym poniżej 6 miesięcy,
     
  • okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - przy stażu zakładowym wynoszącym co najmniej 6 miesięcy lub w przypadku, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Pracodawca w powyższych okresach ochronnych ma radykalnie ograniczoną możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę. Nie może tego uczynić w trybie natychmiastowym na podstawie art. 53 K.p. ani przez wypowiedzenie (z uwagi na odesłanie zawarte w art. 41 K.p.). Po upływie okresów ochronnych ma on natomiast prawo zwolnić pracownika w obu tych trybach. Należy przy tym podkreślić, że warunkiem rozwiązania umowy o pracę na mocy art. 53 K.p. po upływie wskazanych okresów jest to, aby pracownik nadal był niezdolny do pracy z powodu choroby. Gdy pracownik po zakończeniu choroby stawi się do pracy w celu jej świadczenia, pracodawca nie może zastosować art. 53 K.p.

Jeżeli pracownik nie zamierza starać się o świadczenie rehabilitacyjne, rozwiązanie umowy - za wypowiedzeniem lub w trybie art. 53 K.p. - może nastąpić bezpośrednio po zakończeniu okresu zasiłkowego, pod warunkiem, że pracownik jest nadal chory. Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu, warunek ten jest spełniony. Zakładając więc, że:

  • pracownik nie wystąpił o świadczenie rehabilitacyjne,
     
  • jego staż zakładowy (osiągnięty przed rozpoczęciem okresu choroby) wynosi co najmniej 6 miesięcy lub niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową

pracodawca może zwolnić wskazanego pracownika na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) Kodeksu pracy lub za wypowiedzeniem.


2) Gdyby pracownik, o którym mowa w pierwszym pytaniu, wystąpił jednak o świadczenie rehabilitacyjne, to również moglibyśmy go zwolnić po zakończeniu okresu zasiłkowego?

Jest to niewskazane. W praktyce zdarzają się okresy przerwy (oczekiwania) między zakończeniem okresu zasiłkowego a wydaniem przez ZUS decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego. Pojawia się wówczas pytanie o charakter prawny tego okresu, w czasie którego pracownik na ogół nie przychodzi do pracy, oczekując na wydanie wspomnianej decyzji.

Pomocne w tym zakresie może być orzecznictwo sądowe. W wyroku z dnia 6 kwietnia 2007 r., sygn. akt II PK 263/06, Sąd Najwyższy uznał, że: "Ochrona stosunku pracy pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby obejmuje okres pierwszych trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, choćby pracownik nie mógł wobec pracodawcy wykazać korzystania z tego świadczenia bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku chorobowego (...)". W przytoczonym wyroku SN stwierdził, iż pracodawca nie może "legitymować uprawnienia do rozwiązania umowy o pracę warunkami w przepisie nieprzewidzianymi, w szczególności wymaganiem, ażeby pracownik niezwłocznie po wyczerpaniu okresu zasiłkowego "udokumentował" wobec pracodawcy, że przysługuje mu prawo do świadczenia rehabilitacyjnego".

W okresie oczekiwania na decyzję ZUS pracodawca nie powinien więc rozwiązywać z pracownikiem umowy o pracę, a jego nieobecność - o ile pracownik faktycznie jest nadal niezdolny do pracy - potraktować jako usprawiedliwioną niepłatną.

www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.