umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (495) z dnia 1.11.2019

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym z powodu częstych absencji chorobowych

1) Wieloletni pracownik, zatrudniony na czas nieokreślony, w ostatnich latach bardzo często choruje. Przykładowo w ubiegłym roku absencja chorobowa wystąpiła siedmiokrotnie i trwała z reguły powyżej 20 dni, a w jednym przypadku 152 dni. Pracownik jest w wieku przedemerytalnym (65 lat ukończy 15 grudnia br.). Czy możemy wypowiedzieć mu umowę o pracę?

Obecnie nie jest to możliwe.

Kodeks pracy wskazuje okoliczności, podczas których obowiązuje zakaz wypowiadania umowy o pracę przez pracodawcę. Jest to m.in.:

  • niezdolność do pracy wskutek choroby, która chroni pracownika:
    • w okresie do 3 miesięcy - gdy był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy (z wyjątkami niemającymi znaczenia w omawianej sytuacji),
       
    • przez łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku (182 dni albo 270 dni, gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub przypada na okres ciąży) oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - w pozostałych przypadkach (art. 53 § 1 pkt 1 K.p.),
  • wiek przedemerytalny obejmujący okres 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury z jego osiągnięciem (art. 39 K.p.).
Kalkulatory Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest
w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl

W świetle powyższego, pracodawca z pytania mógłby wypowiedzieć umowę o pracę w dniu ukończenia przez pracownika 65 lat, tj. osiągnięcia wieku emerytalnego (por. wyrok SN z 7 grudnia 2012 r., sygn. akt II PK 123/12, OSNP 2013/19-20/226), chyba że w tym czasie pracownik byłby niezdolny do pracy z powodu choroby. Jednak w tym konkretnym przypadku ochrona aktywowała się dopiero 1 października 2017 r., co wynikało z wejścia w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach... (Dz. U. z 2017 r. poz. 38 ze zm.), przywracającej m.in. 65-letni wiek emerytalny dla mężczyzn. Pracownik nie był wówczas chroniony. W efekcie okres ochronny trwałby w jego przypadku krócej. Zgodnie regułą niepogarszania sytuacji adresata normy prawnej, ustawodawca wprowadził przepis przejściowy, zgodnie z którym pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie zmian nie byli objęci ochroną i osiągną wiek emerytalny wynoszący dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat przed upływem 4 lat od dnia wejścia w życie zmian, podlegają ochronie przez 4 lata od tego dnia (art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r.). Zatem pracownik z pytania korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem do 1 października 2021 r. Dodajmy, że wypowiedzenie umowy z powodu częstej niezdolności do pracy jest powszechnie negowane. Odmienny pogląd zaprezentował Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 19 marca 2014 r. (sygn. akt I PK 177/13, OSNP 2015/8/111).

Zwracamy uwagę! Wiek przedemerytalny nie chroni pracownika przed rozwiązaniem umowy w trybie art. 52 § 1 K.p. Z kolei niezdolność do pracy z powodu choroby może być przyczyną rozwiązania umowy bez wypowiedzenia, także w przypadku pracownika w wieku przedemerytalnym, gdy trwa dłużej niż przez okres wskazany w wyliczeniu zamieszczonym na wstępie.

Niezależnie od okoliczności oraz statusu pracownika, pracodawca może wystąpić z ofertą rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron. Ten tryb nie doznaje żadnych ograniczeń, a jedynie wymaga zgody adresata.


2) Czy pracownik z pytania 1 nabędzie prawo do odprawy emerytalnej, a jeśli tak, to jak ją obliczyć, skoro przez większość czasu nie uzyskuje wynagrodzenia? Nadmieniamy, że pracownik jest objęty stawką akordową.

Jeżeli pracownik skorzysta z możliwości przejścia na emeryturę, to nabędzie prawo do odprawy emerytalnej, obliczonej w razie potrzeby ze "starszych" miesięcy.

W myśl art. 921 K.p., pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Odprawę oblicza się według zasad obowiązujących dla ekwiwalentu urlopowego (§ 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... - Dz. U. z 2017 r. poz. 927). Omawialiśmy je wielokrotnie, w tym m.in. w UiPP nr 6/2019, str. 37-38. Przypominamy jedynie, iż ze względu na sposób wynagradzania pracownika (akordowo) pracodawca powinien przyjąć wynagrodzenie w średniej wysokości wypłaconej w trzech miesiącach poprzedzających nabycie prawa do odprawy, w razie potrzeby po uprzednim dopełnieniu. Miesiące w całości nieprzepracowane należy pominąć, przyjmując wynagrodzenie z miesięcy wcześniejszych.

www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.