Gazeta Podatkowa nr 102 (1456) z dnia 21.12.2017
Okres wypowiedzenia umowy z klauzulą o dwutygodniowym wypowiedzeniu
Jako spółka z o.o. zatrudnialiśmy pracownika na czas określony w okresach: styczeń 2006 r. - luty 2007 r., marzec 2007 r. - styczeń 2009 r. oraz aktualnie od lutego 2009 r. do końca grudnia 2018 r. Umowy następowały bezpośrednio po sobie. Na bieżącej umowie widnieje zapis o możliwości dwutygodniowego wypowiedzenia. Jaki jest obecnie okres wypowiedzenia tej umowy, czy staż pracy do wypowiedzenia liczymy od 22 lutego 2016 r.?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu trzecia, aktualna umowa na czas określony uległa przekształceniu w umowę na czas nieokreślony. Doszło do tego bez względu na fakt, że częściowo umowa ta przypadła na czas obowiązywania ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. z 2009 r. nr 125, poz. 1035 ze zm.), tzw. ustawy antykryzysowej. Obejmowała ona swoim zakresem pracodawców posiadających status przedsiębiorcy. Ustawa ta, już nieobowiązująca, przewidywała zawieszenie stosowania art. 251 Kodeksu pracy (w wersji obowiązującej do 21 lutego 2016 r.), w stosunku do umów na czas określony. Przypomnijmy, że przywołany przepis, w brzmieniu obowiązującym do 21 lutego 2016 r., przewidywał przekształcenie trzeciej umowy na czas określony między tymi samymi stronami w umowę na czas nieokreślony, jeżeli między umowami nie wystąpiły przerwy dłuższe niż 1 miesiąc.
Zawieszenie wspomnianego art. 251 K.p. miało miejsce w okresie od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. Jednak nie obejmowało umów na czas określony, które zostały zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej (tj. przed 22 sierpnia 2009 r.) i kończyły/kończą się po 31 grudnia 2011 r. Takie umowy podlegały limitowaniu w sposób przewidziany w art. 251 K.p. w poprzednim brzmieniu. W odniesieniu do przedstawionej sytuacji oznacza to, że bieżąca umowa o pracę wiążąca strony jest umową na czas nieokreślony.
Długość wypowiedzenia umowy na czas określony i nieokreślony zależy od zakładowego stażu pracy.
W przypadku pracownika, o którym mowa w pytaniu, okres wypowiedzenia jego umowy wynosi 3 miesiące, z uwagi na posiadanie przez niego co najmniej 3-letniego stażu zakładowego (art. 36 K.p.). Klauzula o możliwości wypowiedzenia zawarta w treści umowy nie ma już znaczenia.
Do stażu zakładowego pracownika wlicza się wszystkie zakładowe okresy zatrudnienia. Uwzględnianie stażu zakładowego ustalanego dla potrzeb wypowiedzenia od dnia 22 lutego 2016 r. dotyczy wyłącznie umów na czas określony trwających w tym dniu.
www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|