umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 37 (1287) z dnia 9.05.2016

Tryb rozwiązania umowy przy przejściu pracownika na emeryturę

Pracownik nabył prawo do emerytury. Czy w takim przypadku jest jakiś szczególny tryb rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę? Jeżeli nie, to kto wypowiada umowę: pracodawca czy pracownik?

Sposoby rozwiązania umowy o pracę wskazuje art. 30 § 1 K.p. Przewiduje on, że umowa o pracę rozwiązuje się m.in.:

  • na mocy porozumienia stron,
     
  • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem).

Powołany przepis nie przewiduje szczególnego "trybu" rozwiązania umowy w razie nabycia przez pracownika prawa do emerytury. Korzystnie jest więc zastosować któryś z dwóch wymienionych trybów. Przy czym rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest najszybszym i bezkonfliktowym sposobem rozwiązania umowy przy przejściu pracownika na emeryturę.

Możliwe jest też wypowiedzenie umowy, ale zasadniczo przez pracownika, chyba że w zakładzie trwają zwolnienia albo reorganizacja. Pracownik, który nabył już prawo do emerytury, nie korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem stosunku pracy przewidzianej w art. 39 K.p. Przepis ten stanowi, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Podobnie jest przy zwolnieniach na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. Z ochrony ustanowionej w tej ustawie korzysta tylko pracownik będący w wieku przedemerytalnym. Nie obejmuje ona pracowników, którzy spełniają warunki do przejścia na emeryturę, ale nadal kontynuują zatrudnienie.

Stanowisko sądów w kwestii możliwości wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi tylko z tego powodu, że nabył prawo do emerytury, ulegało zmianom. Początkowo dopuszczano taką możliwość, jednak po uchwale 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. akt II PZP 13/08 nie jest to już akceptowane. W powołanej uchwale SN stwierdził, że: "Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (art. 45 § 1 K.p.)".


Nabycie prawa do emerytury nie może być samoistną przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.


W uzasadnieniu do przytoczonej uchwały uznano, że wypowiedzenie umowy o pracę tylko z powodu nabycia prawa do emerytury, nie pozostaje w związku z wykonywaną przez pracownika pracą, z sytuacją ekonomiczną pracodawcy ani z żadnym innym zdarzeniem, które wskazywałoby na jego nieprzydatność lub istnienie interesu pracodawcy w rozwiązaniu stosunku pracy. Zatem, oprócz nabycia uprawnień emerytalnych, musi istnieć jeszcze inna przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi. Możliwe jest więc wypowiedzenie takiemu pracownikowi umowy o pracę, gdy w zakładzie trwa reorganizacja albo z przyczyn ekonomicznych, które wymagają zmniejszenia zatrudnienia.

W omawianej sytuacji pracownik, który nabył prawo do emerytury i chce na nią przejść, powinien wystąpić do pracodawcy o zawarcie porozumienia stron w celu rozwiązania umowy o pracę lub złożyć wypowiedzenie umowy o pracę.

www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.