umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
2 października 2017 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US zeznań PIT-CFC oraz CIT-CFC za 2016 r.
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 11 (1156) z dnia 5.02.2015

Rozpoczęcie pracy w dniu wolnym od pracy

Pracownik był zatrudniony w firmie na podstawie umowy na czas określony do 31 stycznia br. W dniu 30 stycznia br. zawarliśmy z nim kolejną umowę o pracę, wskazując jako dzień rozpoczęcia pracy 1 lutego 2015 r. Czy mogliśmy określić jako dzień rozpoczęcia pracy dzień ustawowo wolny od pracy?

Nie ma przeszkód, aby dzień ustawowo wolny od pracy (święto ustawowe lub niedziela) został wskazany w umowie o pracę jako dzień jej rozpoczęcia. Dzień rozpoczęcia pracy nie musi bowiem pokrywać się z dniem zawarcia umowy o pracę, chociaż może.

Rozpoczęcie pracy w dniu wolnym od pracy
rys. Rozpoczęcie pracy w dniu wolnym od pracy

Przepis art. 29 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) określa, jakie postanowienia zawiera umowa o pracę. Jednym z nich jest data rozpoczęcia pracy. Pozwala to na ustalenie innego terminu rozpoczęcia świadczenia pracy niż dzień, w którym podpisano umowę o pracę.

Termin nawiązania stosunku pracy został określony w art. 26 K.p. Stanowi on, że stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie o pracę jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.

Nie ma przeszkód, aby nawiązanie stosunku pracy mogło nastąpić od dnia wolnego od pracy, a nie od dnia, który jest dla pracownika pierwszym dniem roboczym. Inaczej pracownik nie mógłby być zatrudniony np. od pierwszego dnia miesiąca, który przypada w niedzielę lub który jest dniem świątecznym.

Wskazanie w umowie o pracę późniejszego terminu podjęcia pracy niż data podpisania tej umowy nie wpływa na powstałą więź prawną. Umowa ta jest zawarta z chwilą podpisania i od tej daty wiąże strony. Przy czym okres pomiędzy zawarciem umowy a nawiązaniem stosunku pracy (o ile data podjęcia pracy wskazana w umowie jest późniejsza niż data jej zawarcia) nie jest traktowany jako okres zatrudnienia.

Przykład

Pracownik był zatrudniony w zakładzie na podstawie umowy na czas określony od 1 sierpnia 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. Pracodawca chciał, aby pomiędzy kolejną umową nie było dnia przerwy. Podpisał więc z pracownikiem w dniu 30 stycznia 2015 r. kolejną umowę, wskazując w jej treści jako datę rozpoczęcia pracy 1 lutego 2015 r. Takie postępowanie jest prawidłowe, gdyż podpisanie umowy w niedzielę może być utrudnione ze względu na wolne w zakładzie pracy. Dopuszczalne jest także podpisanie umowy w pierwszym dniu roboczym po dniu wolnym, czyli 2 lutego 2015 r. z datą rozpoczęcia pracy od 1 lutego 2015 r.

www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60