umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (536) z dnia 10.07.2021

Określenie miejsca wykonywania pracy w umowie o pracę

Pracownicy oddziału kilka razy w miesiącu przyjeżdżają do siedziby firmy znajdującej się w innej miejscowości. W umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy mają wpisany adres oddziału. Czy wyjazdy do siedziby firmy położonej około 400 km dalej należy traktować jak podróż służbową? Czy możemy pracownikom zmienić miejsce wykonywania pracy, a jeżeli tak, to w jaki sposób?

Jednym z obowiązkowych elementów umowy o pracę jest miejsce jej wykonywania. Jego nieprawidłowe albo niepełne oznaczenie ma swoje konsekwencje. W myśl art. 775 § 1 K.p., pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Aby można było mówić, że pracownik znajduje się w podróży służbowej, konieczne jest spełnienie warunków wskazanych w przepisie. Dodatkowo, z orzecznictwa sądowego wynika, iż pracownik znajduje się w podróży służbowej, gdy świadczona przez niego na wyjeździe praca ma charakter incydentalny, tymczasowy i krótkotrwały (por. wyrok SA w Poznaniu z 14 grudnia 2017 r., sygn. akt III AUa 2237/16). Zdaniem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z 10 października 2013 r. (sygn. akt II UK 104/13, OSNP 2015/1/13), nie jest podróżą służbową wykonywanie pracy (zadań) w różnych miejscowościach, gdy przedmiotem zobowiązania pracownika jest stałe wykonywanie pracy (zadań) w tych miejscowościach. W konsekwencji wykonywaniem zadania służbowego w rozumieniu art. 775 § 1 K.p. nie jest wykonywanie pracy określonego rodzaju, wynikającej z charakteru zatrudnienia. Taka praca bowiem nigdy nie jest incydentalna, ale permanentna.

Na podstawie informacji przekazanych przez Czytelnika z dużym prawdopodobieństwem można wnioskować, że wyjazdy pracowników z oddziału do siedziby zakładu nie mają charakteru incydentalnego, a raczej stanowią stały element świadczonej pracy. Jeżeli tak jest, to wskazane przez niego w umowach o pracę miejsce jej wykonywania jest nieprawidłowe i należy dokonać w tym zakresie stosownej zmiany.

Ważna: Zmiana zapisów umowy o pracę jest możliwa także w trakcie zatrudnienia i odbywa się na podstawie porozumienia stron, a w razie, gdy do niego nie dojdzie, za pomocą wypowiedzenia zmieniającego.

Przypominamy, że do wypowiedzenia zmieniającego, czyli wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy, stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu definitywnym (art. 42 § 1 K.p.). Przy czym uważa się je za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy ich przyjęcia przez pracownika, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Pracownik ma czas na podjęcie decyzji do upływu połowy okresu wypowiedzenia. Jeśli w tym czasie nie złoży oświadczenia o odmowie, uważa się, że wyraził na zmiany zgodę. Wypowiedzenie zmieniające powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może odmówić przyjęcia nowych warunków do końca okresu wypowiedzenia (art. 42 § 2-3 K.p.).

Do umówionego miejsca wykonywania pracy pracownik powinien dotrzeć we własnym zakresie. Zasadniczo pracodawca nie ma obowiązku organizowania mu dojazdów ani rekompensowania ich kosztów. Nie ma na to wpływu fakt, że miejsce to znajduje się w dwóch, znacznie oddalonych od siebie miejscowościach. Przy czym konieczność ponoszenia przez pracownika wyższych niż przeciętne kosztów dojazdu pracodawca powinien uwzględnić w wynagrodzeniu pracownika tak, aby pomimo dodatkowych wydatków było ono godne. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby pracodawca we własnym zakresie organizował oraz opłacał takiemu pracownikowi przejazdy, a nawet, jeżeli jest to konieczne, noclegi.

www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.