umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (532) z dnia 10.05.2021

Określenie miejsca wykonywania pracy w przypadku jej świadczenia w Polsce i w innych krajach UE

Zatrudniamy pracowników na stanowisku elektromonterów. Montaż oraz naprawy wykonują na terenie całej Polski, a zdarza się, że również na terenie innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak należało poprawnie wskazać im miejsce wykonywania pracy?

Odpowiedź na pytanie Czytelnika zależy od charakteru pracy oraz od czasu, jaki pracownicy spędzają w jednym miejscu.

art. 29 § 1 K.p. wynika, że umowa o pracę powinna określać strony umowy, jej rodzaj, datę zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

  • miejsce wykonywania,
  • wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
  • wymiar czasu pracy,
  • termin rozpoczęcia pracy.
Ważne: Jednym z obowiązkowych elementów umowy o pracę jest miejsce wykonywania pracy.

Jego nieprawidłowe oznaczenie ma swoje konsekwencje. Zgodnie bowiem z art. 775 § 1 K.p., pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Miejscem wykonywania pracy niekoniecznie musi być siedziba pracodawcy. W orzecznictwie przedstawiono różne sposoby na jego określenie, odpowiednio do rodzaju pracy. Może to być:

  • punkt geograficzny (np. adres konkretnego budynku),
  • pewien obszar (np. teren województwa dolnośląskiego),
  • miejsce ruchome (dotyczy to pracowników, dla których miejscem pracy jest przez jakiś czas jeden punkt geograficzny, który następnie zmienia się na inny).

Zdaniem Sądu Najwyższego, przepis art. 29 K.p. nie wymaga, aby strony uzgodniły jedno stałe miejsce świadczenia pracy. Nie określa także sposobu ustalenia miejsca wykonywania pracy. Nie musi więc być to lokal lub pomieszczenie albo posesja mające stały adres i znajdujące się w jednej miejscowości. Sposób określenia miejsca pracy musi jednak być powiązany z rodzajem pracy (por. wyrok SN z 11 kwietnia 2001 r., sygn. akt I PKN 350/00, OSNP 2003/2/36).

W razie gdy praca przez pewien okres czasu odbywa się w jednym miejscu, które następnie zostaje zmienione na inne, dopuszczalne jest jego określenie w sposób uogólniony. Przykładowo, gdy pracodawca przenosi pracowników z budowy na budowę, możliwe jest zamieszczenie w umowie o pracę np. zapisu: "kolejne budowy realizowane przez pracodawcę na terytorium Polski". Powyższe znajduje uzasadnienie w orzecznictwie. Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 5 lutego 2015 r. (sygn. akt III AUa 582/14) zauważył, że: "Pracownik przedsiębiorstwa budowlanego realizującego inwestycje w różnych miejscowościach może mieć w umowie o pracę określone miejsce wykonywania pracy (art. 29 § 1 pkt 2 K.p.) jako miejsce, gdzie jego pracodawca prowadzi budowy lub innego rodzaju stałe prace, ewentualnie ze wskazaniem, na jakim obszarze geograficznym. Stałym miejscem pracy takiego pracownika w rozumieniu art. 775 § 1 K.p. jest wówczas każdorazowo to miejsce - w granicach określonych w umowie o pracę - w którym pracownik przez dłuższy czas, stale, systematycznie świadczy pracę (miejsce budowy realizowanej przez pracodawcę).".

Z kolei, jeżeli praca jest często wykonywana poza siedzibą pracodawcy i zasadniczo wymaga przemieszczania się z miejsca na miejsce po jakimś określonym terenie (np. do różnych klientów w ich siedzibach i dokonywanie u nich napraw), to właściwym będzie wskazanie jako miejsca pracy odpowiednio obszaru geograficznego.

Z informacji podanych przez Czytelnika nie wynika z jakim charakterem pracy mamy do czynienia. Podaje on jedynie nazwę stanowiska oraz, że pracownicy się przemieszczają, ale nie wskazuje jak długo pozostają w miejscu, w którym mają wykonać pracę, a to ma w opisanym przypadku kluczowe znaczenie.

Przykład

Pracodawca zatrudnia elektromonterów wykonujących montaż na terenie Polski i innych państw UE. Są oni podzieleni na dwie brygady. Jedna zajmuje się wymianą linii energetycznych, co wymaga spędzania na jakimś oznaczonym obszarze nawet kilkudziesięciu dni. Druga z kolei zajmuje się usuwaniem zgłoszonych przez klientów usterek, co zajmuje zwykle kilka godzin pracy. W każdym z tych przypadków pracodawca powinien inaczej oznaczyć miejsce wykonywania pracy. W pierwszym najbardziej właściwy będzie zapis "miejsca zleceń realizowanych przez pracodawcę na terytorium Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej", w drugim natomiast "teren Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej".


Gdyby pracodawca z pytania ograniczył w umowie miejsce wykonywania pracy do terenu Polski, to wykonywanie zadań na obszarze innego kraju Unii Europejskiej mogłoby odbywać się w ramach podróży służbowej albo delegowania. Pierwszy przypadek dotyczy zadań realizowanych na polecenie pracodawcy poza stałym miejscem pracy, o ile są jednocześnie zdarzeniem wyjątkowym wśród realizowanych obowiązków (por. art. 775 K.p. oraz m.in. wyroki SN z 3 grudnia 2009 r., sygn. akt II PK 138/09, M.P.Pr. 2010/6/312-313, z 17 lutego 2012 r., sygn. akt III UK 54/11). Z kolei drugi - delegowanie - będzie możliwe pod warunkiem, że strony stosunku pracy zdecydują się na czasową zmianę stałego miejsca pracy wynikającego z umowy, wprowadzoną w drodze porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego. Przy czym miejsce to ulegnie na nowo zmianie po powrocie pracownika do kraju, po zakończeniu okresu oddelegowania.

www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.