umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (302) z dnia 10.10.2011

Przechowywanie kserokopii dowodu osobistego i prawa jazdy w aktach osobowych pracownika

Czy pracodawca ma obowiązek przechowywania w aktach osobowych kserokopii prawa jazdy pracowników, którzy prowadzą pojazdy służbowe jako potwierdzenie uprawnień? Czy można w tych aktach przechowywać kserokopie dowodów osobistych pracowników?

W przypadku pracowników mobilnych, którzy w ramach powierzonych obowiązków kierują pojazdami służbowymi, stanowiącymi własność firmy, prawo jazdy jest dokumentem potwierdzającym kwalifikacje wymagane do wykonywania pracy. Oznacza to, że pracodawca może żądać złożenia takiego dokumentu już na etapie ubiegania się przez daną osobę o zatrudnienie. Możliwość ta wynika bezpośrednio z § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, dalej rozporządzenia. Regulacja ta znajduje zastosowanie do wszystkich dokumentów składanych przez kandydata do pracy na etapie rekrutacji celem potwierdzenia posiadanych kwalifikacji.

Różnica pomiędzy prawem jazdy pracownika, a jego dowodem osobistym polega na tym, że dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i dane osobowe obywatela Polski, nie zaś posiadane przez niego kwalifikacje zawodowe. W konsekwencji dowód osobisty osoby ubiegającej się o zatrudnienie nie podlega przepisom § 1 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia, ani innym przepisom przewidującym obowiązek podania podmiotowi zatrudniającemu danych osobowych. Oznacza to, że możliwość przechowywania kopii dowodu osobistego pracownika należy oceniać w oparciu o art. 221 § 1 i 2 K.p. analizując, czy dane zawarte w tym dokumencie nie wykraczają poza katalog danych wynikający z omawianej normy. Prowadzi to do wniosku, że pracodawca może przetwarzać jedynie część danych zawartych w tym dokumencie z uwagi na fakt, iż przepisy nie przewidują podstawy dla domagania się od pracownika podania m.in. nazwiska rodowego, płci, terminu ważności dowodu, podpisu, zdjęcia oraz większości danych znajdujących się na drugiej stronie dowodu (poza nr PESEL). W tym kontekście warto stwierdzić, że płeć pracownika wynika z jego imienia, podpis znajduje się na wielu innych dokumentach, a zdjęcie jest obecnie stałym składnikiem CV. Niemniej informacje dotyczące nazwiska rodowego w przypadku kobiet wskazują ich stan cywilny, co może być podstawą dyskryminacji w dostępie do zatrudnienia.

Ważne: Pracodawca ma prawo przetwarzać jedynie część danych pracownika wynikających z dowodu osobistego, nie może więc przechowywać w aktach osobowych kserokopii tego dokumentu.

Wpływu na powyższą ocenę nie ma również uzyskanie od pracownika pisemnej zgody na przechowywanie tego typu danych. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), zgoda na przetwarzanie danych osobowych pracownika, wykraczających poza katalog określony w przepisach musi być wyrażona w sposób dobrowolny. Jak zauważył GIODO, w relacji pracodawca-pracownik brakuje równowagi, a ten stan sprzyja wymuszaniu na pracowniku zgody, przez co trudno mówić o dobrowolności. Stanowisko to poparł Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 1 grudnia 2009 r. (sygn. akt I OSK 249/09, OSNAiWSA 2011/2/39), uznając, że wyrażona na prośbę pracodawcy pisemna zgoda pracownika na pobranie i przetworzenie jego danych osobowych, narusza prawa pracownika i swobodę wyrażenia przez niego woli. W ocenie NSA ze względu na brak równowagi w relacji pracodawca-pracownik, stawiający w wątpliwość dobrowolność w wyrażeniu zgody na pobieranie i przetworzenie danych osobowych, ustawodawca ograniczył w art. 221 K.p. katalog danych, których pracodawca może żądać od pracownika.

www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.