umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (510) z dnia 10.06.2020

Treść umowy o pracę i informacji o warunkach zatrudnienia po czasowym obniżeniu etatu

1) Czy obniżenie wymiaru czasu pracy, dokonane w drodze porozumienia z przedstawicielami pracowników z powodu COVID-19, wymaga wprowadzenia do umowy limitu godzin ponadwymiarowych?

Przepis art. 151 § 5 K.p. nie zawiera żadnych wyjątków, dlatego należy odpowiedzieć twierdząco.

Zgodnie z treścią ww. przepisu, strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (tzw. limit), których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p., czyli jak za godziny nadliczbowe (art. 151 § 5 K.p.). Czas przepracowany ponad limit, ale nienaruszający norm, ewentualnie przedłużonego wymiaru dobowego, nie stanowi nadgodzin, a jedynie jest tak samo opłacany. Limit uznaje się za prawidłowy, jeśli jest równy lub przekracza wymiar czasu pracy, ale jest niższy od norm.

Zwracamy uwagę! Limitu nie ustala się dla pracowników samorządowych, którzy nie mają prawa do dodatków określonych w art. 1511 § 1 K.p. (por. pismo Departamentu Prawnego Prezesa Rady Ministrów z 12 czerwca 2009 r. w sprawie godzin nadliczbowych pracowników samorządowych).

Przykład

Pracownikowi zatrudnionemu na cały etat w drodze porozumienia, o którym mowa w pytaniu, w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020 r. obniżono wymiar czasu pracy o 20%. Pracownik pracuje w organizacji od poniedziałku do piątku po 6 godzin 24 minuty. Respektując dyspozycję art. 151 § 5 K.p., pracodawca sporządził aneks do umowy i wystąpił do pracownika o jego zatwierdzenie. Ma on następującą treść:

(...)

Dodaje się ust. 6 w brzmieniu: W okresie obniżenia wymiaru czasu pracy wprowadzonego na mocy porozumienia z przedstawicielami pracowników z dnia 1 kwietnia 2020 r., ustala się dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, przekroczenie której uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p., na 7 godzin dziennie.

(...)


W opinii Sądu Najwyższego, jeżeli limit nie zostanie wskazany: "Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy nie przysługuje dodatek, o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p." (por. wyrok z 4 kwietnia 2014 r., sygn. akt I PK 249/13, OSNP 2015/9/121).


Sygnalizujemy, że praca ponad wymiar w okresie ustalonym porozumieniem z pytania może prowadzić do wniosku, iż korzystanie z tego instrumentu specustawy jest nieuprawnione, chyba że ma ona charakter sporadyczny lub uzasadniają je okoliczności (np. nieprzewidziana nieobecność innego pracownika). Obniżenie wymiaru oraz wsparcie finansowe z FGŚP jest dedykowane tym pracodawcom, u których z powodu COVID-19 nastąpił spadek zapotrzebowania na pracę. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki SpołecznejTak też wynika z wyjaśnień resortu pracy (dostępnych na stronie internetowej www.gov.pl/web/rodzina), który na pytanie, czy w okresie obniżonego wymiaru zatrudnieni mogą pracować w nadgodzinach odpowiedział: "(...) Konieczność pracy w godzinach nadliczbowych budzi wątpliwości co do zasadności obniżenia wymiaru czasu pracy, w związku z powyższym takie przypadki powinny podlegać szczegółowej kontroli ze strony inspektora pracy oraz wojewódzkich urzędów pracy. (...)."


2) Czy pracownikom z poprzedniego pytania należy zaktualizować informację o warunkach zatrudnienia?

Aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia może okazać się konieczna.

Więcej przeczytasz w Na temat rozliczania urlopu wypoczynkowego pracownika objętego obniżonym wymiarem czasu pracy pisaliśmy w UiPP nr 11/2020, str. 47-49.

Pracodawca informuje pracownika o warunkach zatrudnienia wskazanych w art. 29 § 3 K.p. w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę, a w razie zmiany któregokolwiek z nich - niezwłocznie, nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie zmiany lub w przypadku mającego nastąpić wcześniej rozwiązania umowy - nie później niż do tego dnia (art. 29 § 32 K.p.). Jeśli obniżenie wymiaru czasu pracy zmienia podawane w informacji warunki zatrudnienia, a tak może być w przypadku wymiaru urlopu wypoczynkowego, to należy o tym pracownika poinformować.

Przykład

Pracownik legitymujący się 5-letnim stażem pracy, zatrudniony na czas nieokreślony na cały etat, został objęty porozumieniem, o którym mowa w poprzednim przykładzie.

W wyniku powyższego, jego urlop za bieżący rok zamiast podanych w informacji o warunkach zatrudnienia 20 dni, wynosi 19 dni (1 etat - 20% = 0,8 etatu; 0,8 etatu x 20 dni = 16 dni; 3/12 x 20 dni = 5 dni; 3/12 x 16 dni = 4 dni; 6/12 x 20 dni = 10 dni; 5 dni + 4 dni + 10 dni = 19 dni). Pracodawca skierował do pracownika aktualizację informacji o warunkach zatrudnienia o następującej treści: Informuję, że za 2020 r. przysługuje Panu urlop wypoczynkowy w wymiarze 19 dni.

www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.