umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (483) z dnia 1.05.2019

Rodzaje i liczba umów zawieranych z cudzoziemcem

Cudzoziemiec otrzymał zezwolenie na pracę na 3 lata. Czy możemy zawrzeć z nim umowę na okres próbny, a następnie na czas określony, czy też powinna to być tylko jedna umowa na cały okres zezwolenia na pracę? 

O wydanie zezwolenia na pracę dla konkretnego cudzoziemca występuje pracodawca. Tak wynika z art. 88a ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 z późn. zm.), dalej ustawy. We wniosku wpisuje m.in. podstawę prawną wykonywania pracy, czyli rodzaj stosunku prawnego (pracy albo cywilnoprawny), który będzie go łączył z obcokrajowcem. Właściwy wybór ma duże znaczenie. W samym zezwoleniu na pracę zostanie bowiem umieszczony, zgodnie z zapisem we wniosku, rodzaj umowy, która ma być zawarta, a następnie realizowana między pracodawcą i cudzoziemcem (art. 88f ust. 1art. 88h ust. 1 ustawy). Poza ogólnym określeniem, że jest to umowa o pracę lub cywilnoprawna, rodzaj umowy nie jest jednak konkretyzowany (por. wzór zezwolenia na pracę zamieszczony w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca... - Dz. U. poz. 2345). Wynika to z faktu, że do umowy o pracę (jej zawarcia, trwania i rozwiązania) stosuje się polskie przepisy prawa pracy, jeśli nie zostanie wybrane prawo innego kraju - art. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) (Dz. Urz. UE L 177/6 z 4 lipca 2008 r.) oraz art. 28 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 1792).

Ważne: Okres trwania zezwolenia na pracę nie determinuje wyboru rodzaju umowy o pracę, jaka ma w tym czasie łączyć pracodawcę i cudzoziemca.

Pracodawca, zgodnie z art. 25 § 1 K.p., ma prawo najpierw zawrzeć umowę o pracę na okres próbny, a następnie na czas określony lub nieokreślony. Celem tej pierwszej, zawartej na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, jest sprawdzenie kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania określonego rodzaju pracy, wskazanego w zezwoleniu na pracę (art. 25 § 2 K.p. w zw. z art. 88f ust. 1 ustawy). Właśnie podanie stanowiska lub rodzaju pracy w dokumencie legalizującym pracę cudzoziemca w Polsce wyklucza kolejną umowę na okres próbny, gdyż jest to dopuszczalne gdy dotyczy innego rodzaju pracy niż za pierwszym razem (art. 25 § 3 pkt 1 K.p.). Taka możliwość powstałaby więc po zmianie rodzaju pracy, co wymagałoby wydania nowego zezwolenia na pracę (a contrario art. 88f ust. 1 ustawy). Ponowna umowa na okres próbny w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy jest dopuszczalna (jednokrotnie) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę (art. 25 § 3 pkt 2 K.p.).

Zwracamy uwagę! Nie ma przepisów zobowiązujących pracodawcę do zawarcia z cudzoziemcem jednej umowy o pracę pokrywającej się z okresem, na jaki zostało wydane zezwolenie na pracę. Jeśli pracodawca decyduje się na zatrudnianie cudzoziemca na czas określony, musi przestrzegać limitów, o których mowa w art. 251 § 1 K.p. Zgodnie z powołanym przepisem, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tego rodzaju umów o pracę zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy (limit czasowy), zaś łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3 (limit ilościowy), tzw. reguła 3/33. Przekroczenie limitów bez konsekwencji przekształcenia umowy na czas określony w kontrakt bezterminowy jest możliwe jedynie w przypadkach wymienionych w art. 251 § 4 i 41 K.p., czyli:

  • gdy umowa terminowa służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest zawierana:
     
    • na zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
       
    • na pracę o charakterze dorywczym lub sezonowym,
       
    • w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
       
    • w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie,
       
  • w razie przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu zgodnie z art. 177 § 3 K.p.

Jeśli nie występują te okoliczności, to po "wyczerpaniu" choćby jednego z limitów umów na czas określony (funkcjonują niezależnie od siebie) musi być podpisana umowa o pracę na czas nieokreślony, bez względu na okres ważności zezwolenia na pracę. Dodajmy, że w razie przekroczenia limitu czasowego lub ilościowego umowa na czas określony przekształca się w kontrakt bezterminowy.

Brak aktualnego dokumentu legalizującego pracę w Polsce nie wpływa na ważność i trwałość stosunku pracy. Powoduje natomiast, że zobowiązanie cudzoziemca do faktycznego świadczenia pracy wygasa (art. 88g ust. 1 ustawy oraz stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 20 listopada 2017 r., udostępnione naszemu Wydawnictwu 17 stycznia 2018 r.).

www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.