umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (455) z dnia 1.03.2018

Zmiana miejsca wykonywania pracy w umowie o pracę

Firma zmieniła adres siedziby, a zarazem miejsca wykonywania pracy pracowników. Obecnie nadal znajduje się w tym samym mieście, z tym że przy innej ulicy. Fakt ten nie wpływa na dojazdy pracowników do pracy, a może być nawet nieco korzystniejszy. Czy wystawić aneksy do umów o pracę, w tym osobie przebywającej na urlopie wychowawczym, która została poinformowana o zmianie adresu podczas rozmowy telefonicznej?

Zgodnie z art. 29 § 1 pkt 2 K.p. umowa o pracę powinna określać m.in. miejsce wykonywania pracy. Przepisy kodeksowe nie precyzują w jaki sposób należy podać je w treści tego dokumentu, pozostawiając to woli stron, przy czym powinno ono w pełni odzwierciedlać miejsce, w którym pracownik wykonuje powierzone mu obowiązki.

Sposób określenia miejsca pracy musi być też powiązany z rodzajem pracy wykonywanej przez pracownika. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 9 grudnia 2011 r. (sygn. akt II PZP 3/11, OSNP 2012/15-16/186), miejsce wykonywania pracy może być w umowie o pracę określone na trzy sposoby, tj. punktowo (adresowo), poprzez wskazanie pewnego obszaru geograficznego lub miejsca ruchomego (zmiennego). Na ten temat piszemy w temacie drugim niniejszego rozdziału, str. 34-37.

Ważne: W przypadku punktowego określenia miejsca wykonywania pracy, strony mogą zapisać w umowie, że praca jest wykonywana w siedzibie pracodawcy (bez wskazywania adresu firmy) albo obok określenia "siedziba pracodawcy" wpisać adres, przy którym się mieści i gdzie praca jest świadczona.

W razie zmiany adresu firmy (siedziby pracodawcy) działania, jakie pracodawca musi podjąć zależą od tego, w jaki sposób miejsce pracy pracownika zostało określone w umowie o pracę.

Jeżeli wskazane w umowie miejsce wykonywania pracy pokrywa się z siedzibą pracodawcy i jest w tej umowie określone szczegółowo poprzez podanie konkretnego adresu, każda jego zmiana, nawet gdy następuje w obrębie tej samej miejscowości (kilku ulic) wymaga zmiany umowy o pracę w trybie porozumienia albo wypowiedzenia zmieniającego (zmiana warunków pracy). Jak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 1 kwietnia 1985 r. (sygn. akt I PR 19/85, OSP 1986/3/46): "(...) Miejsce świadczenia pracy stanowi jeden z istotnych składników umowy o pracę obustronnie uzgodniony, objęty ogólnym zakazem jednostronnej zmiany przez któregokolwiek z kontrahentów umowy. (...)". W przypadku gdy w umowie o pracę podano jedynie, że miejscem wykonywania pracy jest siedziba pracodawcy, bez wskazywania konkretnego adresu, zmiana treści umowy o pracę nie jest konieczna. Oczywiście pracodawca powinien o takiej zmianie poinformować pracowników np. przekazując im odrębne pismo w tej sprawie, albo w inny, przyjęty w firmie sposób. Dotyczy to również pracowników przebywających na urlopach wychowawczych.

Zwracamy uwagę! Pracownicy na urlopie wychowawczym, co do zasady, są chronieni przed wypowiedzeniem, nie tylko definitywnym, ale także zmieniającym (art. 1868 § 1 K.p. w związku z art. 42 § 1 K.p.). Zatem można im zaproponować podpisanie porozumienia (aneksu) do umowy o pracę o zmianie miejsca wykonywania pracy, oczywiście o ile zmiana treści umowy o pracę w tym zakresie jest konieczna. Wówczas jednak, gdy nie wyrażą oni na to zgody, tj. nie podpiszą aneksu - nie będzie można wręczyć im wypowiedzenia zmieniającego. Ograniczenie to nie ma zastosowania w przypadku wypowiedzenia warunków pracy i płacy z przyczyn niedotyczących pracownika, gdy pracodawca objęty jest przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2016 r. poz. 1474 ze zm.).

www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.