Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (455) z dnia 1.03.2018
Zmiana miejsca wykonywania pracy w umowie o pracę
Firma zmieniła adres siedziby, a zarazem miejsca wykonywania pracy pracowników. Obecnie nadal znajduje się w tym samym mieście, z tym że przy innej ulicy. Fakt ten nie wpływa na dojazdy pracowników do pracy, a może być nawet nieco korzystniejszy. Czy wystawić aneksy do umów o pracę, w tym osobie przebywającej na urlopie wychowawczym, która została poinformowana o zmianie adresu podczas rozmowy telefonicznej?
Zgodnie z art. 29 § 1 pkt 2 K.p. umowa o pracę powinna określać m.in. miejsce wykonywania pracy. Przepisy kodeksowe nie precyzują w jaki sposób należy podać je w treści tego dokumentu, pozostawiając to woli stron, przy czym powinno ono w pełni odzwierciedlać miejsce, w którym pracownik wykonuje powierzone mu obowiązki.
Sposób określenia miejsca pracy musi być też powiązany z rodzajem pracy wykonywanej przez pracownika. Jak wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 9 grudnia 2011 r. (sygn. akt II PZP 3/11, OSNP 2012/15-16/186), miejsce wykonywania pracy może być w umowie o pracę określone na trzy sposoby, tj. punktowo (adresowo), poprzez wskazanie pewnego obszaru geograficznego lub miejsca ruchomego (zmiennego). Na ten temat piszemy w temacie drugim niniejszego rozdziału, str. 34-37.
Ważne: W przypadku punktowego określenia miejsca wykonywania pracy, strony mogą zapisać w umowie, że praca jest wykonywana w siedzibie pracodawcy (bez wskazywania adresu firmy) albo obok określenia "siedziba pracodawcy" wpisać adres, przy którym się mieści i gdzie praca jest świadczona. |
W razie zmiany adresu firmy (siedziby pracodawcy) działania, jakie pracodawca musi podjąć zależą od tego, w jaki sposób miejsce pracy pracownika zostało określone w umowie o pracę.
Jeżeli wskazane w umowie miejsce wykonywania pracy pokrywa się z siedzibą pracodawcy i jest w tej umowie określone szczegółowo poprzez podanie konkretnego adresu, każda jego zmiana, nawet gdy następuje w obrębie tej samej miejscowości (kilku ulic) wymaga zmiany umowy o pracę w trybie porozumienia albo wypowiedzenia zmieniającego (zmiana warunków pracy). Jak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 1 kwietnia 1985 r. (sygn. akt I PR 19/85, OSP 1986/3/46): "(...) Miejsce świadczenia pracy stanowi jeden z istotnych składników umowy o pracę obustronnie uzgodniony, objęty ogólnym zakazem jednostronnej zmiany przez któregokolwiek z kontrahentów umowy. (...)". W przypadku gdy w umowie o pracę podano jedynie, że miejscem wykonywania pracy jest siedziba pracodawcy, bez wskazywania konkretnego adresu, zmiana treści umowy o pracę nie jest konieczna. Oczywiście pracodawca powinien o takiej zmianie poinformować pracowników np. przekazując im odrębne pismo w tej sprawie, albo w inny, przyjęty w firmie sposób. Dotyczy to również pracowników przebywających na urlopach wychowawczych.
Zwracamy uwagę! Pracownicy na urlopie wychowawczym, co do zasady, są chronieni przed wypowiedzeniem, nie tylko definitywnym, ale także zmieniającym (art. 1868 § 1 K.p. w związku z art. 42 § 1 K.p.). Zatem można im zaproponować podpisanie porozumienia (aneksu) do umowy o pracę o zmianie miejsca wykonywania pracy, oczywiście o ile zmiana treści umowy o pracę w tym zakresie jest konieczna. Wówczas jednak, gdy nie wyrażą oni na to zgody, tj. nie podpiszą aneksu - nie będzie można wręczyć im wypowiedzenia zmieniającego. Ograniczenie to nie ma zastosowania w przypadku wypowiedzenia warunków pracy i płacy z przyczyn niedotyczących pracownika, gdy pracodawca objęty jest przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2016 r. poz. 1474 ze zm.).
www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|