umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (453) z dnia 1.02.2018

Wskazanie w treści umowy dnia wolnego od pracy jako terminu jej rozpoczęcia

Pracodawca stosuje wzór umowy określony rozporządzeniem w sprawie dokumentacji pracowniczej, który zawiera cztery daty, a mianowicie w nagłówku, zawarcia umowy, terminu rozpoczęcia pracy oraz podpisania dokumentu przez pracownika. Zamierzamy zatrudnić pracownika od pierwszego dnia miesiąca, który przypadnie w wolną dla niego niedzielę. W jakim dniu należy podpisać umowę?

Umowę zawiera się na piśmie (art. 29 ust. 2 zdanie pierwsze K.p.). Należy ją sporządzić i doręczyć pracownikowi odbierając jego podpis na drugim egzemplarzu, ewentualnie potwierdzić jej zawarcie na piśmie, najpóźniej w pierwszym dniu harmonogramowej pracy, przed rozpoczęciem jej wykonywania. Termin ten nie musi być tożsamy z datą nawiązania stosunku pracy.

Ważne: Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy (art. 26 K.p.).

Zgodnie z powołanym przepisem, terminy zawarcia umowy i nawiązania stosunku pracy mogą być różne. Ponadto omawiana regulacja nie uzależnia powstania stosunku pracy od faktycznego rozpoczęcia pracy. Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 5 stycznia 2017 r. (sygn. akt III AUa 2337/15) orzekł, że: "(...) Co do zasady, nie ma zatem przeszkód do przyjęcia, że dniem rozpoczęcia stosunku pracy stanowiącym o nawiązaniu stosunku pracy był dzień wolny od pracy.". Jeśli strony określiły termin rozpoczęcia pracy, to stosunek pracy powstaje w tej dacie niezależnie od tego, czy pracownik przystąpi do wykonywania pracy. Jak wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 17 września 2015 r. (sygn. akt III AUa 1409/14): "Treść przepisów Kodeksu pracy, w tym treść art. 29 K.p. nie warunkuje ważności zawarcia umowy o pracę od zachowania formy pisemnej. Do zawarcia umowy o pracę dochodzi wraz z uzgodnieniem przez strony istotnych elementów umowy, a więc do jej zawarcia może dojść ustnie, jak i przez czynności konkludentne" (np. dopuszczenie do pracy - przypis redakcji). Jednakże w razie niezachowania formy pisemnej, pracodawca powinien przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron i rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 K.p.).

Aktywne druki i formularze Wzór umowy o pracę dostępny jest w serwisie 
www.druki.gofin.pl.

A zatem umowę o pracę, a jeśli to niemożliwe pisemne potwierdzenie jej zawarcia, należy sporządzić najpóźniej w pierwszym dniu roboczym (tu najprawdopodobniej w poniedziałek), przed rozpoczęciem przez zainteresowanego pracy. Taka też data powinna widnieć w nagłówku ("miejscowość, data") oraz przy podpisie pracownika, bowiem powinien ją w tym dniu otrzymać. W treści wstępnej ("umowa zawarta dnia") umieszcza się datę faktycznego zawarcia umowy, a w zasadniczej ("termin rozpoczęcia pracy") dzień, od którego trwa/ma trwać stosunek pracy, który może być dniem dla pracownika harmonogramowo wolnym (tu niedziela, pierwszego dnia miesiąca). Nie ma również przeszkód, aby strony zawarły umowę o pracę wcześniej, np. w piątek, z datą rozpoczęcia pracy od pierwszego dnia miesiąca, który jest niedzielą.

Przykład

W dniu 29 grudnia 2017 r. strony zawarły umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny z datą rozpoczęcia pracy od 1 stycznia 2018 r.

Przyjmując, że pracownik został zatrudniony w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku, faktycznie do pracy stawił się 2 stycznia 2018 r.


Zwracamy uwagę!
Kto będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 281 pkt 2 K.p.).

www.UmowyoPrace.pl - Zawarcie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.