umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (845) z dnia 20.06.2014

Czy możliwa jest umowa na zastępstwo z własnym pracownikiem?

Z zatrudnionym już u nas pracownikiem chcemy podpisać umowę na zastępstwo osoby przebywającej na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Czy możemy to zrobić oraz co w takiej sytuacji z wstępnymi badaniami lekarskimi oraz szkoleniem bhp?

Umowa taka może być zawarta po spełnieniu jednak pewnych warunków. Pracownik, o którym mowa w pytaniu, będzie podlegał badaniom lekarskim oraz szkoleniu bhp na ogólnych zasadach.

Żaden przepis nie wprowadza wprost zakazu podpisania z jedną osobą przez tego samego pracodawcę dwóch umów o pracę. Nie ma więc przeszkód, aby umowa na zastępstwo, o której mowa w art. 25 § 1 zdanie drugie Kodeksu pracy, została zawarta z własnym pracownikiem.

Istotne są tu jednak dwa zastrzeżenia, a mianowicie:

  • po pierwsze - rodzaj pracy wykonywanej w ramach umowy na zastępstwo musi różnić się od pracy świadczonej w ramach dotychczasowego stosunku pracy,
     
  • po drugie - powierzenie dodatkowej pracy nie może naruszać przepisów dotyczących obowiązku zapewnienia pracownikom odpowiednio długiego odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Drugi z przedstawionych warunków powoduje, że w przedstawionej sytuacji zastępca nie będzie mógł być raczej zatrudniony dodatkowo na pełnym etacie, chyba że podstawowa umowa o pracę zawarta jest na niepełny wymiar czasu pracy.

Powyższe wyjaśnienia znajdują potwierdzenie w wyroku Sądu Najwyższego z 8 stycznia 1981 r. (sygn. akt II URN 186/80), którego sentencja brzmi:

"Zakład pracy może zawrzeć z własnym pracownikiem dodatkową umowę o pracę, jeżeli będzie to praca innego rodzaju niż dotychczasowa, a wykonywanie jej nie będzie kolidowało z normalnym czasem pracy pracownika".

Jeżeli chodzi o drugą część pytania, to należy przypomnieć, że pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 K.p.). Przed podjęciem pracy pracownik musi też odbyć szkolenie bhp (art. 2373 K.p.).

Te ogólne zasady mają zastosowanie również w opisanej sytuacji, tym bardziej, że - jak wcześniej wspomniano - rodzaj pracy powierzonej w ramach zastępstwa powinien różnić się od pracy dotychczas wykonywanej. Fakt, że umowa na zastępstwo będzie podpisana z własnym pracownikiem, nie zwalnia więc pracodawcy z obowiązku skierowania takiej osoby na wstępne badanie lekarskie oraz zapewnienia jej przeszkolenia z zakresu bhp przed podjęciem pracy na dodatkowym stanowisku.

Przykład

W związku z długotrwałą chorobą pracownika zatrudnionego na etacie recepcjonisty pracodawca chce podpisać umowę na zastępstwo z własnym pracownikiem zatrudnionym na stanowisku młodszego księgowego. Osoba ta zatrudniona jest na pełnym etacie, a umowa dodatkowa byłaby podpisana na 1 etatu. Praca na stanowisku recepcjonisty byłaby wykonywana popołudniami i wieczorami, a więc po zakończeniu pracy z podstawowej umowy. Nie ma przeszkód, aby wspomniana umowa została podpisana z tym pracownikiem, ponieważ rodzaj pracy świadczonej w ramach umowy na zastępstwo będzie różnił się od pracy wykonywanej w ramach dotychczasowej umowy, jej wykonywanie nie będzie kolidowało z podstawowym zajęciem pracownika, jak również zapewniony będzie wymagany odpoczynek dobowy i tygodniowy. Przed podjęciem pracy w ramach umowy na zastępstwo pracownik będzie jednak musiał być skierowany na badania wstępne oraz odbyć szkolenie bhp. Fakt, że posiada on aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do zatrudnienia na stanowisku młodszego księgowego oraz że odbył szkolenie bhp wymagane na tym stanowisku, nie ma tu znaczenia. W ramach dodatkowej umowy będzie bowiem wykonywany inny rodzaj pracy, inne więc będą jej warunki.

www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.