umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (590) z dnia 10.10.2023

Wydłużenie umowy na okres próbny ze względu na rodzaj pracy

1) Jak należy interpretować przepis pozwalający na wydłużenie umowy na okres próbny, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy? Czy wydłużenie należy uwzględnić w treści umowy przy jej zawieraniu, czy też można wprowadzić odpowiednie postanowienie w trakcie zatrudnienia, w drodze porozumienia stron, jeśli zajdzie taka potrzeba?

Brzmienie przepisu przemawia za pierwszym rozwiązaniem, jednak nie zawiera dyspozycji wykluczającej porozumienie w późniejszym terminie.

Umowę o pracę na okres próbny zasadniczo zawiera się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy (art. 25 § 2 K.p.). Ten limit czasowy jest jednak krótszy i wynosi nie więcej niż:

  • 1 miesiąc - w przypadku zamiaru zawarcia po niej umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy,
  • 2 miesiące - w przypadku zamiaru zawarcia po niej umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy (art. 25 § 22 K.p.).
Ważne: Strony mogą jednokrotnie wydłużyć jedno- lub dwumiesięczny okres próbny, o których mowa w art. 25 § 22 K.p., z tym że nie więcej niż o 1 miesiąc, czyli do dwóch lub trzech miesięcy, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy (art. 25 § 23 K.p.).

Nie ma żadnych dodatkowych wytycznych co do natury pracy, która to uzasadnia, można jednak założyć, że chodzi o pracę o złożonym charakterze i/lub specyfice. Ponieważ jest to wiadome z góry, wydłużenie należałoby wprowadzić już na etapie zawierania umowy na próbę. Pośrednio potwierdza to także przepis zawierający obligatoryjne elementy tego dokumentu. Zgodnie bowiem z art. 29 § 1 pkt 6 lit. b K.p., umowa o pracę określa m.in. postanowienie o wydłużeniu umowy w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 23 K.p. Nie istnieje jednak nakaz takiego postępowania. Dobrym przykładem jest dyspozycja zawarta w uchylonym 22 lutego 2016 r. przepisie art. 33 K.p., który pozwalał stronom przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy za dwutygodniowym wypowiedzeniem (tzw. klauzula o wypowiedzeniu), co miało następować "przy zawieraniu" tej umowy. Jednakże nawet to sformułowanie zdaniem judykatury nie wykluczało porozumienia o wprowadzeniu klauzuli w trakcie trwania umowy (por. uchwała SN z 14 czerwca 1994 r., sygn. akt I PZP 26/94, OSNP 1994/8/126). Porozumienie stron jest bowiem zawartą przez nie umową, poprzez którą zarówno kształtują umowę pierwotną, jak i mogą zmienić jej treść. Powyższe wynika z zasady swobody umów, w myśl której strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 3531 K.c. w zw. z art. 300 K.p.).

Dla Prenumeratorów GOFIN

W świetle powyższych rozważań rekomendujemy wprowadzenie postanowienia o wydłużeniu umowy na okres próbny z przyczyn wskazanych w pytaniu przy jej zawieraniu. Uważamy jednak, że nie naruszy przepisów prawa uzasadnione specyfiką pracy porozumienie o wprowadzeniu tego zapisu podczas trwania umowy.


2) Czy w przypadku wymienionym w pierwszym pytaniu możemy skrócić o 1 miesiąc umowę na czas określony, którą zamierzaliśmy zawrzeć po okresie próby?

Tak, jednak nie powinno to wynikać z przedłużenia próby, lecz podyktowanej racjonalnymi powodami zmiany zamiaru pracodawcy.

Jak wyjaśniliśmy w odpowiedzi na pierwsze pytanie, pracodawca, którego zamiarem jest zawarcie umowy na czas określony na okres krótszy niż 6 miesięcy albo wynoszący co najmniej 6 miesięcy, ale krótszy niż 12 miesięcy, ma prawo poprzedzić tę umowę odpowiednio jedno- lub dwumiesięczną umową na okres próbny, która może być wydłużona tylko w ściśle określonych przypadkach. Zamiar nie oznacza jednak zobowiązania.

GIP Jak wyjaśnił Główny Inspektorat Pracy w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu 29 czerwca 2023 r. (znak GIP-GBI.0701.105.2023.3): "(...) pracodawca zamierzający zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny powinien ocenić dopuszczalny okres tego zatrudnienia mając na względzie swoje zamiary (plany, zamierzenia) co do długości okresu zatrudnienia pracownika po okresie próbnym. (...)

Wskazywanie na zamiar zawarcia umowy o pracę na czas określony nie oznacza przyznania pracownikowi gwarancji zatrudnienia po okresie próbnym. Zamiar pracodawcy w tym zakresie powinien być oceniany na dzień zawarcia umowy o pracę na okres próbny.". Oznacza to, że przy zawieraniu następującej później umowy na czas określony, zamiar można zweryfikować i odpowiednio do stanu faktycznego okres ten wydłużyć lub nawet skrócić (pisaliśmy na ten temat w UiPP nr 15/2023, str. 4). Co więcej, jeśli okres próby wypadnie niepomyślnie (pracownik nie sprawdzi się na objętym stanowisku lub nie będzie chciał kontynuować zatrudnienia), strony mogą całkowicie odstąpić od zawarcia kolejnej umowy. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 4 września 2013 r. (sygn. akt II PK 358/12, OSNP 2014/5/70): "(...) Bezpośrednim celem tej umowy (na okres próbny - przyp. red.) nie jest bowiem osiągnięcie gospodarczego celu zatrudnienia w sposób właściwy dla każdej z umów wymienionych w art. 25 § 1 K.p., ale »wypróbowanie« pracownika przed nawiązaniem właściwego zatrudnienia, tzn. sprawdzenie jego przydatności na zajmowanym stanowisku i zapewnienie niekłopotliwego (automatycznego) rozwiązania umowy w razie niepomyślnego wyniku próby. (...)".

www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.