umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (552) z dnia 10.03.2022

Zawarcie umowy na zastępstwo na okres krótszy niż nieobecność zastępowanego

W związku z nieobecnością pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim chcielibyśmy zatrudnić innego pracownika. Jednakże nie na cały okres jej nieobecności, ale tylko na jego część. Czy umowę na zastępstwo można zawrzeć na okres krótszy niż czas nieobecności zastępowanej?

Umowa na zastępstwo nie musi być zawarta na cały okres nieobecności osoby zastępowanej.

Umowa zawarta w celu zastępstwa nieobecnego pracownika, który po okresie nieobecności ma zamiar wrócić do wykonywania swoich obowiązków, w zasadzie jest zwykłą umową na czas określony. Jej odmienność polega m.in. na tym, że ze względu na przyczynę nawiązania, nie podlega limitom, o których mowa w art. 251 § 1 K.p., potocznie zwanym 3/33 (art. 251 § 4 pkt 1 K.p.). Wiążąc się tego rodzaju stosunkiem pracy, należy wskazać datę jego obowiązywania. Może nią być jakikolwiek dzień przypadający na czas nieobecności osoby zastępowanej i można go określić w dwojaki sposób, tj.:

  • poprzez wskazanie konkretnej daty lub
  • opisanie zdarzenia, którego wystąpienie spowoduje zakończenie umowy.

Obydwa rozwiązania są dopuszczalne i każde z nich ma zarówno wady, jak i zalety.

Gdy strony jako termin rozwiązania umowy na zastępstwo wskażą konkretną datę, co do zasady łączący je stosunek pracy zakończy się wraz z jej nastaniem i nastąpi to niezależnie od tego, czy zastępowana pracownica już powróci do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, czy też nadal będzie nieobecna. Może zatem dojść do sytuacji, w której pracodawca nie będzie miał zatrudnionego na danym stanowisku żadnego pracownika, albo dwóch jednocześnie. Zaistnienie drugiego przypadku spowoduje dodatkowo, że od dnia powrotu osoby zastępowanej umowa na zastępstwo z mocy prawa przekształci się w "zwykłą" umowę na czas określony i od tego dnia będzie podlegała limitom 3/33. Przekształconą umowę z pracownikiem zastępującym pracodawca będzie mógł zakończyć przed czasem w jednym z trybów określonych w Kodeksie pracy, tj. za wypowiedzeniem, za porozumieniem albo w trybie dyscyplinarnym.

Z kolei w sytuacji, gdy umowa z pracownikiem zastępującym zakończy się zanim powróci zastępowana pracownica, aby zapewnić obsadę na tym stanowisku, pracodawca może z osobą zastępującą związać się kolejną umową na zastępstwo lub aneksować dotychczasową.

Przykład

W związku z zagrożoną ciążą pracownica do dnia porodu przebywa na zwolnieniu lekarskim, a następnie będzie korzystała z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (z całego lub tylko z części). Na jej miejsce pracodawca zatrudnił na zastępstwo innego pracownika. W umowie o pracę wskazał, że zawiera ją do dnia powrotu zastępowanej pracownicy do pracy. Dzień ten będzie ostatnim dniem zatrudnienia pracownika zastępującego, bez względu na to, w jakim dniu kalendarzowym to nastąpi. Gdyby strony umówiły się, że umowa ma obowiązywać "na czas nieobecności zastępowanego pracownika", ostatnim dniem zatrudnienia byłby dzień poprzedzający powrót osoby zastępowanej (por. UiPP nr 4/2021, str. 27).


Zwracamy uwagę!
Po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego pracodawca będzie musiał dopuścić pracownicę do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie będzie to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z urlopu (art. 1832 K.p.).

www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.