Gazeta Podatkowa nr 38 (2121) z dnia 9.05.2024
Umowa o pracę po przerwie w zatrudnieniu u danego pracodawcy
Pracownik przepracował u nas 3 miesiące na okres próbny oraz 33 miesiące na podstawie umów na czas określony. Czy po 3 miesiącach przerwy w zatrudnieniu będziemy mogli go zatrudnić z "nowym limitem umów na czas określony", czy musi to już być umowa na czas nieokreślony? Czy limity zatrudnienia terminowego liczy się od nowa, jeśli zatrudnienie byłoby na inne stanowisko pracy? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1487643)
Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony. Tak wynika z art. 25 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465). Przy czym umowę na okres próbny zawiera się na okres generalnie nieprzekraczający 3 miesięcy (z możliwością przedłużenia o okresy wskazane w art. 25 § 21 i 23 K.p.), w celu sprawdzenia jego kwalifikacji i możliwości zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Natomiast ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest dopuszczalne, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.
Jeżeli chodzi o umowę na czas określony, to tego rodzaju umowa o pracę może zostać zawarta na określony czas i w określonej liczbie. Jak stanowi art. 251 K.p., okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Wskazanych limitów umów nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
- jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu możliwe jest zawarcie z pracownikiem kolejnej umowy na okres próbny, pod warunkiem, że pracownik miałby być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Natomiast w razie zatrudnienia go do tego samego rodzaju pracy, należy zawrzeć z nim umowę na czas nieokreślony, gdyż limity umów terminowych u danego pracodawcy zostały już wykorzystane. Limitów tych nie liczy się od nowa, gdy w zatrudnieniu była przerwa lub pracownika zatrudniono na inne stanowisko/do innego rodzaju pracy.
Przykład Przyjęto dane przedstawione w pytaniu i dodatkowo założono, że pracownik ma być zatrudniony na stanowisko kierowcy samochodu osobowego, a wcześniej wykonywał pracę na stanowisku pracownika ogólnobudowlanego. Pracodawca może zatrudnić pracownika na okres próbny nieprzekraczający 3 miesięcy (z możliwością przedłużenia o okresy wskazane w art. 25 § 21 i 23 K.p.), gdyż będzie on wykonywał innego rodzaju pracę. Po umowie na próbę możliwe będzie jedynie zatrudnienie na czas nieokreślony, gdyż limit umów terminowych został wykorzystany we wcześniejszym zatrudnieniu u tego pracodawcy. |
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|