Gazeta Podatkowa nr 30 (1905) z dnia 14.04.2022
Roboty publiczne poza limitami umów terminowych
Pracodawca może zawrzeć z tym samym pracownikiem maksymalnie 3 umowy na czas określony, na okres nie dłuższy niż 33 miesiące (łącznie). Są to tzw. limity "33 i 3", uregulowane w art. 251 K.p. Konsekwencją przekroczenia tych limitów jest przekształcenie umowy na czas określony w umowę na czas nieokreślony. Skutek ten następuje - z mocy samego prawa - z dniem zawarcia czwartej umowy na czas określony lub w dniu następnym po przekroczeniu 33-miesięcznego limitu czasowego. Do okresu 33 miesięcy zatrudnienia w ramach umowy lub umów na czas określony wlicza się wszystkie okresy pracy na podstawie tych umów u danego pracodawcy (przypadające od 22 lutego 2016 r.). Do limitu ilościowego umów wlicza się natomiast umowy na czas określony zawarte począwszy od 22 lutego 2016 r. oraz - na określonych zasadach - umowy trwające w tym dniu.
W niektórych przypadkach limity "33 i 3" nie są stosowane. Ma to miejsce w sytuacjach wskazanych w art. 251 § 4 K.p., tj. w przypadku umów na czas określony:
- zawartych w celu zastępstwa innego pracownika,
- zawartych w celu wykonywania pracy dorywczej, sezonowej lub na okres kadencji,
- jeżeli pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (uzasadniające niestosowanie limitów).
Należy nadmienić, że omawiane limity nie dotyczą też niektórych grup pracowników wskazanych w przepisach odrębnych oraz umów o pracę ulegających przedłużeniu do dnia porodu.
W świetle przytoczonych regulacji pojawiło się pytanie, czy limity "33 i 3" mają zastosowanie do zatrudnienia pracownika w ramach robót publicznych. O zatrudnieniu tym jest mowa w art. 57 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690). Umowy o pracę zawierane w celu zatrudnienia przy robotach publicznych mają zazwyczaj charakter terminowy. Jak jednak uznało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, nie są one wliczane do limitów "33 i 3".
Resort pracy w odpowiedzi z dnia 15 marca 2022 r., udzielonej na zapytanie naszego Wydawnictwa, stwierdził, że: "(...) Tego typu zatrudnienie (z uwagi na specyficzny charakter, ściśle związany z czasem, na jaki zostały zorganizowane te roboty) nie powinno być wliczane do limitu umów, o którym mowa w art. 251 § 1 kp. W tej kwestii (...) wypowiadał się Sąd Najwyższy (...). Przykładowo w wyroku z dnia 10 października 2002 r., I PKN 546/01 Sąd Najwyższy stwierdził, że przepis art. 251 k.p. nie ma zastosowania do umów o pracę zawieranych z bezrobotnymi w ramach ich zatrudnienia przy robotach publicznych (...)".
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|