Gazeta Podatkowa nr 64 (2147) z dnia 8.08.2024
Zatrudnienie na czas określony opiekuna dzieci szkolnych
Firma zajmująca się przewozami autokarowymi zawiera umowy z gminą na przewozy szkolne. W związku z tym na okres od 1 września do 30 czerwca następnego roku zawiera umowy o pracę z osobami, które opiekują się dziećmi w czasie dowozu do szkoły i z powrotem. Ile razy można zatrudniać takich opiekunów szkolnych na czas określony? Czy trzecia taka umowa musi już być na czas nieokreślony? Co zrobić z okresem wakacyjnym, gdy nie ma pracy dla opiekunów?
Obowiązkiem gminy jest zapewnienie uczniom opieki w czasie organizowanego przez gminę przewozu do szkoły i z powrotem. W tym celu zatrudniani są opiekunowie dzieci w czasie przewozu do i ze szkoły.
Jak wynika z pytania, opiekuna do dzieci w czasie ich przewozu do i ze szkoły zatrudnia firma, która zawarła umowę z gminą w sprawie realizacji takich przewozów. Podstawą prawną zatrudnienia jest tu umowa o pracę na czas określony. Tego rodzaju umowy podlegają limitowaniu zgodnie z art. 251 K.p. Stanowi on, że zatrudnienie na podstawie umowy lub umów na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 33 miesięcy, a ww. umów nie może być więcej niż trzy.
Skutkiem przekroczenia limitów (tzw. limitów 33 i 3) jest przekształcenie z mocy prawa umowy o pracę na czas określony w umowę na czas nieokreślony - z dniem zawarcia czwartej (a nie trzeciej, jak wspomniano w pytaniu) umowy na czas określony lub w dniu następnym po przekroczeniu 33-miesięcznego limitu czasowego. Zakładam, że w przedstawionej sprawie takie przekształcenie jeszcze nie nastąpiło.
Z obowiązku limitowania na podstawie art. 251 K.p. wyłączone są umowy na czas określony zawarte:
- w celu zastępstwa,
- w celu wykonywania pracy dorywczej, sezonowej lub przez okres kadencji,
- w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (uzasadniające niestosowanie limitów).
Wydaje się, że w przedstawionej sprawie przedsiębiorca mógłby zastosować do umowy o pracę z opiekunem na nowy rok szkolny, przesłankę uchylenia limitów polegającą na wystąpieniu obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Pracodawca nie ma bowiem obiektywnej możliwości zapewnienia pracy opiekunom w czasie wakacji, nie wie też, czy zostanie zawarta z gminą umowa na nowy rok szkolny. Pracodawca powinien wprowadzić zapis o zastosowaniu tej przesłanki do umowy o pracę oraz powiadomić o uchyleniu limitów na jej podstawie właściwego okręgowego inspektora pracy - w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia umowy wyłączonej z limitów.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|