umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (534) z dnia 10.06.2021

Możliwość zatrudnienia w ramach umowy o charakterze terminowym byłego pracownika

Prowadzimy rekrutację, do której przystąpił były pracownik, zatrudniony w latach 2014-2016 w ramach umowy na okres próbny, a następnie dwóch bezpośrednio następujących po sobie umów na czas określony. Ostatnia z nich uległa rozwiązaniu w kwietniu 2016 r. Czy możemy zawrzeć z kandydatem umowę terminową, a jeżeli tak, to na jaki okres?

Pracodawca może zawrzeć jedną umowę na czas określony, którą może poprzedzić umową na okres próbny. Każda z nich jest objęta limitem czasowym.

Stosownie do art. 25 § 1 K.p., strony mogą dostosować wybór rodzaju umowy do własnych potrzeb, ale w zakresie katalogu umieszczonego w tym przepisie, a mianowicie zawrzeć umowę na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony, z zastrzeżeniem limitów obejmujących umowy terminowe (pierwsza i trzecia z wymienionych).

Umowę na okres próbny można zastosować tylko raz, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy, chyba że:

  • pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy albo
  • upłynęły co najmniej 3 lata od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny (art. 25 § 3 K.p.).

Z kolei umowa na czas określony zawierana między tymi samymi stronami stosunku pracy podlega ścisłemu limitowi czasowo-ilościowemu, tj. łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów nie może przekraczać 33 miesięcy, a ich liczba - trzech umów, tzw. limity 3/33 (art. 251 § 1 K.p.). Wobec braku jakiegokolwiek zastrzeżenia, do ww. limitów wlicza się wszystkie umowy na czas określony bez względu na ewentualne przerwy między nimi. Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy od limitu albo liczba zawartych umów jest większa niż trzy, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy zatrudnienia lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 251 § 2-3 K.p.).

Zwracamy uwagę! Przepisy art. 251 § 4 i 41 K.p. zawierają wyjątki od stosowania limitów 3/33.

W związku z tym, że pracownik z pytania wykonywał pracę na podstawie umowy na czas określony w latach 2014-2016, należy przypomnieć, iż omówiony stan prawny obowiązuje od 22 lutego 2016 r. i został wprowadzony ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220), dalej zwaną nowelą. Zgodnie z art. 14 ust. 4 noweli, do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu jej wejścia w życie, należy stosować nowe limity, jednakże do limitu czasowego wliczyć tylko okres zatrudnienia od dnia wejścia w życie nowych przepisów. Trwająca w tym dniu umowa o pracę na czas określony jest ponadto uważana za pierwszą z limitu ilościowego, albo za drugą, o ile została zawarta jako druga w rozumieniu przepisu w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie zmian. Wyjaśniamy, że wówczas przez drugą umowę o pracę na czas określony rozumiano umowę zawartą bezpośrednio po poprzedniej tego samego rodzaju, albo po przerwie nieprzekraczającej jednego miesiąca. Limitowaniu nie podlegały jedynie umowy zawarte w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy oraz w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

Przykład

Przyjmujemy, że strony, o których mowa w pytaniu, łączyły następujące umowy o pracę: od 1 lutego do 30 kwietnia 2014 r. (na okres próbny), od 1 maja 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. (na czas określony) oraz od 1 maja 2015 r. do 30 kwietnia 2016 r. (na czas określony).

Jeżeli wskazane umowy nie należały do wyjątków, to po aktualnej rekrutacji pracodawca może zawrzeć z zainteresowanym tylko jedną umowę na czas określony, na okres nieprzekraczający 30 miesięcy i 21 dni (limit 33 m-cy - 2 m-ce i 9 dni), którą może poprzedzić maksymalne 3-miesięczna umowa na okres próbny i to nienależnie od tego czy rekrutowany zajmie to samo, czy inne stanowisko.

www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.