umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (528) z dnia 10.03.2021

Przekształcenie z mocy prawa umowy na czas określony w kontrakt bezterminowy

Zawarta z pracownikiem umowa na czas określony po przekroczeniu limitu zatrudnienia przekształciła się w kontrakt bezterminowy. Czy w związku z tym konieczne jest sporządzenie nowej umowy, w której zostanie wskazane, że obowiązuje ona na czas nieokreślony?

Nie, nie istnieje wymóg sporządzania nowej umowy.

W myśl art. 251 § 1 K.p., okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech (limit 3/33).

Ważne: Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego przepis art. 251 K.p. wprowadza fikcję prawną, której konsekwencją jest trwanie umowy o pracę aż do jej rozwiązania w drodze podjęcia czynności mającej na celu jej rozwiązanie (por. wyrok SN z 21 września 2011 r., sygn. akt II PK 36/11).

Wypełnienie przesłanek wymienionych w przywołanym przepisie powoduje, że stosunek pracy zmienia swój charakter i do jego zakończenia nie dochodzi wraz z terminem, na który umowa została zawarta (nawet pomimo ewentualnego braku świadomości pracodawcy i pracownika o jej przekształceniu). Dla uzyskania tego skutku konieczne staje się złożenie stosownego oświadczenia (wypowiedzenie umowy, rozwiązanie jej bez wypowiedzenia, porozumienie).

Przekształcenie umowy w okolicznościach z pytania nastąpiło z mocy prawa i od tego momentu strony stosunku pracy powinny stosować przepisy o umowach zawartych na czas nieokreślony. Na fakt ten nie wpływa zapis zamieszczony w umowie o pracę o charakterze zatrudnienia czy też wskazujący termin rozstania. Jest on co prawda wyrazem zamiaru stron, ale z momentu uzgadniania warunków zatrudnienia (podpisania umowy). Po przekroczeniu któregokolwiek z limitów wskazanych w art. 251 § 1 K.p. wcześniejsza wola pracodawcy i pracownika jest uchylana. Przepis powoduje, że uzgodniona data obowiązywania umowy traci moc prawną. W takim przypadku aneksowanie umowy jest zbędne. Potwierdził to Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 22 grudnia 2015 r. (sygn. akt III AUa 744/15), który orzekał w analogicznej pod względem prawnym sprawie (wyrok dotyczy wynikającego z mocy prawa, automatycznego wydłużenia umowy terminowej do dnia porodu, które tak jak ma to miejsce w opisywanym przypadku, następuje z mocy prawa). Skutek w postaci przekształcenia rodzaju umowy następuje ex nunc (od teraz), a więc już z momentem ziszczenia się przynajmniej jednego z warunków określonych w tym przepisie (przekroczenia ilości 3 umów lub upływu 33 miesięcy), inne zaś postanowienie określające termin rozwiązania umowy uznaje się za nieważne.

W przepisach nie ma normy prawnej, która nakładałaby na pracodawcę obowiązek powiadamiania pracownika o przekształceniu się jego umowy o pracę. Powszechnie postuluje się jednak, aby tego dokonać. Dzięki temu pracownik będzie miał pełen obraz swojej sytuacji. Jak przykładowo wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 8 września 2015 r. (sygn. akt I PK 282/14): "Brak świadomości pracownika co do tego, że jego umowa przekształciła się z terminowej w stałą, jest istotnym błędem poddającym w wątpliwość ważność porozumienia w sprawie rozwiązania stosunku pracy.".

www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.