Gazeta Podatkowa nr 80 (1746) z dnia 5.10.2020
Limit umów na czas określony
Pracownik był już zatrudniony u pracodawcy na podstawie trzech umów na czas określony, pomiędzy którymi występowały 2-3-miesięczne przerwy. Łącznie umowy te nie przekroczyły 33 miesięcy. Czy czwarta umowa o pracę zawierana obecnie z tym pracownikiem powinna już być na czas nieokreślony? (pytanie nr 1308909)
Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3. Tak wynika z art. 251 § 1 K.p. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320). Także przedłużenie tego rodzaju umowy aneksem w trakcie jej trwania na okres przekraczający długość tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić jej rozwiązanie, nowej umowy o pracę na czas określony wliczanej do limitu określonego w art. 251 § 1 K.p.
W przypadku gdy okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Limitu umów na czas określony nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:
- w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
- gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny niestosowania limitów leżące po jego stronie,
jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Zatem wystarczy, że jeden lub oba limity zatrudnienia terminowego zostaną przekroczone, aby umowa o pracę zawarta na czas określony stała się umową bezterminową.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik miał już zawarte z tym samym pracodawcą trzy umowy na czas określony, pomiędzy którymi występowały przerwy. Przerwy te nie mają jednak znaczenia dla wskazanego limitu. Limit ilościowy umów o pracę na czas określony został już wyczerpany, dlatego kolejna umowa, którą pracodawca zawrze z tym pracownikiem, będzie już umową na czas nieokreślony.
Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|