umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (508) z dnia 10.05.2020

Zatrudnienie dwóch osób w ramach umowy na zastępstwo jednego nieobecnego pracownika

Jedna z naszych pracownic, zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, przebywa na urlopie wychowawczym. Czy możemy na jej miejsce zatrudnić na zastępstwo dwóch pracowników? Jeżeli tak, to czy łączny ich etat może przekroczyć wymiar czasu pracy pracownicy zastępowanej?

Umowa na zastępstwo jest możliwa tylko w takim zakresie, w jakim faktycznie powstały braki kadrowe z powodu usprawiedliwionej nieobecności jednego z pracowników.

Umowa zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest umową na czas określony, z tą różnicą, że nie podlega limitom 3/33 wskazanym w art. 251 § 1 K.p. Pracodawca może podpisać z pracownikiem umowę na zastępstwo, gdy jest to uzasadnione. Nie ma znaczenia, czy w celu zastępstwa przyjmie jednego, czy też dwóch pracowników. Ważne jest, aby ich łączny wymiar czasu pracy nie przekraczał obowiązującego osobę zastępowaną. W przeciwnym wypadku działania pracodawcy mogą zostać uznane za nieuprawnione. Pracownik zatrudniony na zastępstwo zostaje pozbawiony pewnych praw. Przede wszystkim okres tego zatrudnienia nie jest wliczany do stażu, o którym mowa we wspomnianym art. 251 § 1 K.p., a to powoduje oddalenie się perspektywy zawarcia umowy na czas nieokreślony z tym konkretnym pracodawcą. Ponadto istnieje niepewność co do terminu rozwiązania umowy, jeżeli jako datę obowiązywania umowy określono "dzień powrotu zastępowanego pracownika". Z tego względu nie jest dopuszczalne nadużywanie tej instytucji. Przedkłada się to na ograniczenia związane z takim zatrudnianiem, tj. praca zastępującego musi być tego samego rodzaju co zastępowanego i w wymiarze nie wyższym niż wymiar osoby zastępowanej. Wykroczenie poza rodzaj pracy w ogóle nie będzie uznane za pracę na zastępstwo, a przekroczenie jej wymiaru spowoduje, że trudno będzie ustalić, w jakiej części jest to umowa na zastępstwo, co może zostać uznane za próbę obejścia prawa.

Przykład

Pracownica zatrudniona na 3/4 etatu na stanowisku asystentki dyrektora przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku niezdolnością do pracy przypadającą na okres ciąży, która będzie trwała do dnia porodu. Do pracy zamierza ona wrócić dopiero po wykorzystaniu w pełnym wymiarze urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Pracodawca postanowił na jej miejsce zatrudnić na zastępstwo inną osobę. Zatrudnienie w tym celu będzie uzasadnione w takim zakresie, w jakim pracowała zastępowana, czyli na 3/4 etatu i do wykonywania tego samego rodzaju pracy.


Teoretycznie nie ma przeszkód, aby na miejsce jednego nieobecnego pracownika zatrudnić więcej osób w innym niż zastępowany wymiarze, przy zachowaniu tego samego rodzaju pracy oraz sumy wymiarów odpowiadającemu wymiarowi pracy osoby zastępowanej.

Przykład

Pracownik zatrudniony na cały etat jest niezdolny do pracy z powodu choroby i będzie ona trwała przez kilka miesięcy. Pracodawca na jego miejsce przyjął na zastępstwo dwie inne osoby, jedną na 1/3, a drugą na 2/3 etatu. Suma etatów nie przekracza pełnego i jest prawidłowa.

www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.