umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 61 (1623) z dnia 1.08.2019

Przekształcenia umowy terminowej nie trzeba potwierdzać aneksem

Zatrudniamy pracownika od kwietnia 2015 r. Bezpośrednio po zakończeniu pierwszej umowy zawarliśmy z nim kolejną umowę na czas określony. Niedawno zorientowaliśmy się, że bieżąca umowa uległa przekształceniu w umowę na czas nieokreślony. Czy powinniśmy w związku z tym zawrzeć aneks do umowy lub zaznaczyć ten fakt w innym dokumencie? Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje aktualnie pracownika?

W sytuacji przedstawionej w pytaniu zatrudnienie pracownika na podstawie umów na czas określony przekroczyło 33-miesięczny limit zatrudnienia terminowego, o którym mowa w art. 251 K.p. Przekroczenie tego limitu powoduje, że umowa w dniu następnym po upływie dopuszczalnego okresu 33 miesięcy przekształca się w umowę na czas nieokreślony. Należy zaznaczyć, że w przypadku umów na czas określony, które trwały w dniu 22 lutego 2016 r., limit czasowy zatrudnienia terminowego liczy się od tego dnia. Zakładając ciągłość zatrudnienia (tak jak w rozpatrywanej sytuacji), limit ten upłynął 21 listopada 2018 r. Z dniem następnym bieżąca umowa pracownika, o którym mowa w pytaniu, uległa przekształceniu w umowę na czas nieokreślony. Przekształcenie to nastąpiło z mocy samego prawa i nie wymagało dla swojej skuteczności zawarcia aneksu do umowy czy wykazania informacji o przekształceniu w inny sposób. Pracodawca może jednak poinformować pracownika o przekształceniu, a także - w celu uporządkowania redakcyjnego umowy - zmienić aneksem jej treść, modyfikując zapis o okresie obowiązywania umowy i jej rodzaju. Nie jest to jednak niezbędne, może natomiast być konieczna zmiana informacji o warunkach zatrudnienia wydawanej na podstawie art. 29 § 3 K.p., tzw. informacji dodatkowej.


Aktualizacji informacji dodatkowej należy dokonać w ciągu miesiąca od zaistnienia zmian albo do upływu umowy, jeżeli miałaby zakończyć się wcześniej.


Od 22 lutego 2016 r. okresy zatrudnienia, od których zależy długość wypowiedzenia, są takie same dla umów na czas określony i nieokreślony i zależą od stażu zakładowego. W przypadku umów na czas określony trwających w dniu 22 lutego 2016 r. staż ten ustala się od tego dnia. Po przekształceniu umowy zastosowanie znajdują natomiast ogólne zasady ustalania stażu zakładowego dla potrzeb wypowiedzenia, tj. uwzględniane są w nim wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy, bez względu na przerwy między nimi.

W omawianej sprawie długość wypowiedzenia wynosi 3 miesiące bez względu na sposób liczenia stażu zakładowego. Nie można jednak wykluczyć, że w informacji dodatkowej widnieje zapis o 2-tygodniowym wypowiedzeniu (jeżeli bieżąca umowa została zawarta przed 22 lutego 2016 r.). Wówczas konieczna będzie jej aktualizacja.

www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.