umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (481) z dnia 1.04.2019

Umowa na zastępstwo pracownika czasowo przesuniętego do innej pracy

Obowiązki pracownika przebywającego na długotrwałym zwolnieniu lekarskim powierzyliśmy innej osobie zatrudnionej. W związku z tym, że nie jest ona w stanie wykonywać pracy na dwóch stanowiskach pracy, chcielibyśmy na jej dotychczasowe miejsce przyjąć pracownika na zastępstwo. Czy jest to możliwe?

Nie, umowa tego rodzaju może być zawarta jedynie w celu zastępstwa pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych.

Kodeks pracy nie wyodrębnia umowy na zastępstwo, jako szczególnego rodzaju kontraktu na czas określony, niemniej przepisy prawa pracy nadal odnoszą się do tej instytucji, co świadczy o dopuszczalności zawierania tego typu stosunku pracy.

W myśl art. 251 § 1 K.p., okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy (limit czasowy), a łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3 (limit ilościowy), tzw. reguła 3/33. Jednak w myśl § 4 pkt 1 powołanego artykułu, umowa o pracę zawarta na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy nie podlega tym limitom.

Ważne: Umowę na zastępstwo można zawrzeć, gdy zastępowanego pracownika nie ma w pracy, a jego nieobecność jest usprawiedliwiona.

Jak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 17 maja 2016 r. (sygn. akt II PK 99/15, OSNP 2017/12/158): "(...) Nie jest dopuszczalne zawarcie umowy o pracę na zastępstwo obecnego w pracy pracownika, który zastępował pracownika nieobecnego w pracy (...)".

Wyłączenie spod obostrzeń art. 251 § 1 K.p. wymaga odpowiedniego postępowania. Przede wszystkim w umowie zatrudniający musi określić cel lub okoliczności danego przypadku, a także termin jej obowiązywania. Jeśli nie zostaje określona konkretna data stosunku pracy na zastępstwo, a jedynie ogólny zapis, np. "umowę zawiera się na czas nieobecności pracownika X", zaleca się, aby wskazać także imię i nazwisko zastępowanego, choć co do zasady, nie ma takiej konieczności. Potwierdza to orzecznictwo, w tym również Trybunału Sprawiedliwości, który w wyroku z 24 czerwca 2010 r. stwierdził, że treść umowy na zastępstwo może ograniczać się jedynie do przyczyny nieobecności zastępowanego pracownika i nie musi zawierać jego nazwiska (por. Sprawa C-98/09 Francesca Sorge przeciwko Poste Italiane SpA, EUR-Lex).

W przypadku przyjęcia pracownika w celu zastępstwa, na pracodawcy nie spoczywa obowiązek zawiadomienia właściwego okręgowego inspektora pracy o zawarciu takiej umowy.

Zwracamy uwagę! Kaskadowe zatrudnienie na zastępstwo - gdy pojawi się konieczność zastąpienia pracownika, który został zatrudniony w celu zastępstwa - uznaje się za uprawnione. Warunkiem jest aby wszyscy zastępowani byli nieobecni w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. W tej sytuacji powrót do pracy najwcześniej zatrudnionego na danym stanowisku, spowoduje rozwiązanie umowy o pracę z każdym kolejnym zastępującym, bowiem ustanie przyczyna zatrudnienia na zastępstwo.

Przykład

Pracownik Y został zatrudniony na zastępstwo przebywającego na zwolnieniu lekarskim pracownika X. Po pewnym czasie zachorował również pracownik Y. Pracodawca zatrudnił więc pracownika Z. Po niedługim czasie od zatrudnienia pracownika Z, do pracy powrócił pracownik X. W związku z powyższym rozwiązaniu uległy zarówno umowa zawarta z pracownikiem Y, jak i z pracownikiem Z.

www.UmowyoPrace.pl - Rodzaje umów o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.