umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę, rozwiązanie umowy o pracę - wzór
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (506) z dnia 10.04.2020

Maksymalny czas trwania umowy terminowej cudzoziemca

Pracownik, obywatel Ukrainy, otrzymał zezwolenie typu A na pracę na okres trzech lat. Czy można go zatrudnić na umowę o pracę na wskazany w zezwoleniu okres (36 m-cy)?

Maksymalny okres, na jaki może być zawarta umowa o pracę na czas określony z cudzoziemcem (tu obywatelem Ukrainy) to 33 miesiące, zakładając obowiązywanie polskiego prawa i brak możliwości niestosowania tzw. limitów 3/33.

Zezwolenie na pracę dla konkretnego cudzoziemca jest wydawane na maksymalnie 3 lata (może być przedłużane), na wniosek podmiotu zatrudniającego (np. pracodawcy), u którego praca ma być świadczona. Tak wynika z art. 88a ust. 1 w zw. z art. 88e ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482 z późn. zm.), dalej ustawy. Zgodnie z art. 88f ust. 1 zd. 2 ustawy, w jego treści jest określony m.in. czas ważności zezwolenia (tu 3 lata, czyli 36 m-cy) oraz rodzaj umowy będącej podstawą zatrudnienia (tu umowa o pracę). Przepisy nie wiążą jednak okresu ważności zezwolenia na pracę z okresem trwania umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej ani z liczbą takich umów, choć wymagają zawarcia takiej umowy, jaka jest w zezwoleniu wymieniona (art. 88f ust. 1 ustawy). W przypadku umowy na czas określony granice wyznacza natomiast art. 251 K.p. Powinien być przestrzegany, podobnie jak pozostałe przepisy polskiego prawa pracy, jeśli pracodawca zdecydował o zawarciu tego rodzaju umowy, a wraz z cudzoziemcem nie wskazali prawa innego kraju. Takie są konsekwencje art. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (Rzym I) (Dz. Urz. UE nr L 177/6 z 4 lipca 2008 r.) oraz art. 28 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 1792).

Zwracamy uwagę! Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między pracodawcą a pracownikiem, również obcokrajowcem (te same strony stosunku pracy), nie może przekraczać 33 miesięcy, natomiast łączna liczba tych umów nie może przekraczać 3 (tzw. limity 3/33). Limity te nie obowiązują wyłącznie w sytuacjach wymienionych w art. 251 § 4 K.p. (katalog zamknięty), czyli gdy umowa na czas określony służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest zawierana:

  • na zastępstwo pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
     
  • w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
     
  • w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
     
  • w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

Limitów nie stosuje się też w przypadku przedłużenia umowy do dnia porodu na podstawie art. 177 § 3 K.p. Niewystępowanie ww. okoliczności skutkuje limitowaniem umowy (3/33). Fakt, że okres takiej umowy przekroczy okres ważności zezwolenia na pracę jest bez znaczenia. Istnienie stosunku pracy nie zależy bowiem od aktualnego dokumentu legalizującego pracę w Polsce. Brak takiego dokumentu powoduje natomiast, że zobowiązanie cudzoziemca do faktycznego świadczenia pracy wygasa (art. 88g ust. 1 ustawy oraz stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 listopada 2017 r., udostępnione naszemu Wydawnictwu 17 stycznia 2018 r.).

Ważne: Jeżeli okres zatrudnienia w ramach umowy na czas określony przekroczy limity 3/33, wówczas od dnia następującego po upływie 33 miesięcy pracownik będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony; taką umową będzie też czwarta umowa zawarta na czas określony.

W tej sytuacji pracodawca chcąc wykorzystać pełny okres ważności uzyskanego zezwolenia na pracę może - przed umową na czas określony wynoszącą 33 miesiące podpisać umowę na trzymiesięczny okres próbny (art. 25 § 1 K.p.). Takiej umowy nie wlicza się bowiem do limitów 3/33 (por. wyrok SN z 7 lutego 2001 r., sygn. akt I PKN 229/00, OSNP-wkł. 2001/13/8).

www.UmowyoPrace.pl - Rozwiązanie umowy o pracę:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.